“Madam Giyotin”, Bu Akşam Jetgişe Dijital Sahne’de Seyirciyle Buluşuyor

editor
927 Görüntülenme

Madam Giyotin: Özgün ve merak uyandırıcı bir kadın buluşması

Lauren Gunderson’un yazdığı Yağmur Yağmur’un yönettiği ve Betül Arım, Zeliha Gürsoy, Çiğdem Yıldız ve Merve Güran’ın rol aldığı Madam Giyotin, 22 Eylül Çarşamba (bu akşam) saat 21.00’da Jetgişe Dijital Sahne’de seyirciyle buluşuyor.

Feminist ve aktivist oyun yazarı Olympe De Gouges, yüz bin kişinin kellesini tek bir kelle ile değiştiren gözü pek suikastçı Charlotte Corday, Agostino Brunias resminden fırlayan üst aklın temsilcisi bir casus, “renksiz kadın” Marienne ve hiçbir zaman gerçek bir arkadaşa sahip olamayan, istemeden nezaketsiz ve tuhaf bir şekilde ileri görüşlü Marie Antoinette… Gerçek hayatta yolları hiç kesişmemiş olsa da eylemleri ve fikirleriyle aynı tarihin, Fransız Devrimi’nin birer parçası olmuş ve giyotinle idam edilmiş dört kadın… Madam Giyotin, bu dört kadını zamansız ve mekansız bir ortamda buluşturuyor.

K! Kültüral Performing Arts yapımı Madam Giyotin, şiddeti ve komediyi yan yana getiren, seyirciyi eşitlik ve kardeşlik kavramları üzerine farklı düşünmeye sevk edecek özgün ve merak uyandırıcı bir kadın buluşması. Bu oyun, “Korku Krallığı” zamanında kim olabileceğimizi bulmanın bir yolu ya da bizim zamanımızda onların “kim” olduklarına dair 18. Yüzyıl Fransası ile yapılan bir konuşmanın tohumu. Tersine dönmüş dünyada, zamansız ve mekansız bir düzlemde, ortak kanamalar yaşayan bu dört kadın ekseninde dönen rüya benzeri bu komedi; şiddet ve miras, kadın hakları ve korku, sanat ve aslında dünyayı nasıl değiştirdiğimiz/ değiştirebileceğimiz hakkında.

Madam Giyotin’in çevrimiçi olarak gerçekleşecek bir sonraki gösterim tarihi 10 Ekim Pazar Saat: 21:00 olarak belirlenmiştir.

Oyunun Künyesi:

Yazar: Lauren Gunderson

Proje Tasarımı, Konsept ve Yönetmen: Yağmur Yağmur

Çeviri: Gülay Gür

Yapımcı: Yağmur Yağmur

Yardımcı Yönetmen: Zeliha Gürsoy

Sahne Tasarımı: Yağmur Yağmur

Işık Tasarımı: Ayşe Sedef Ayter

Hareket Düzen: Orçun Okurgan

Kostüm Tasarımı ve Uygulama: Gaye Kızılışık

Müzik: Kintu Works & Muntu Works – Aytun

Afiş Tasarımı: Erin İlkcan Aslan

Ses Koçu: Çağrı Hün

Reji Asistanı: Sevda Baş, Başak Kara

Oyun Fotoğrafları: Volkan Erkan

Oynayanlar: Betül Arım, Zeliha Gürsoy, Çiğdem Yıldız, Merve Güran

Video Yönetmeni ve Kurgu: Noyan Ayturan

Görüntü Yönetmeni: Hasan Öztaş

Ses: Emir Buğra Kazak

Reji ve Kurgu Asistanı: Senem Birlik

Kamera: Hasan Öztaş, Noyan Ayturan, İrem Dilaver

Kamera Asistanı: Canberk Aykanat

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku