Prof. Dr. Hülya Nutku Hayata Veda Etti…

editor
1599 Görüntülenme

Tiyatro araştırmacısı ve emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Hülya Nutku hayatını kaybetti…

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi emekli öğretim üyesi ve tiyatro araştırmacısı Prof. Dr. Hülya Nutku 68 yaşında hayatını kaybetti.

Prof. Dr. Nutku’nun pankreas kanseri olduğu ve bir süredir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanasi’nde tedavi gördüğü ve dün yoğun bakıma kaldırıldığı öğrenildi.

HÜLYA NUTKU, 23 EYLÜL’DE TOPRAĞA VERİLECEK

Prof.Dr. Hülya Nutku için 23 Eylül günü saat 12:30’da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde bir tören düzenlenecek. Törenin ardından Nutku’nun cenazesi ikindi vakti Bostanlı Beşikçioğlu Camii’nden kaldırılarak toprağa verilecek.

HÜLYA NUTKU KİMDİR?

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesini “İşçi Tiyatroları ve İsmet Küntay’ın 403. Kilometre Oyunu” (1974) adlı lisans tezi ile bitirdi. “Ankara Devlet Konservatuvarında Tiyatro Eğitimi” (1976) adlı tezi ile yüksek lisans, “Tarihsel Dram ve Cumhuriyet Dönemi Türk Tiyatrosunda Tarihsel Dram Modelleri” (1983) adlı tezi ile doktora yaptı. Çalışmalarını, Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümünden sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak sürdürdü. 2001 yılında Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesinde ders vermek, araştırma ve incelemelerde bulunmak üzere bir yıl süreyle görevlendirildi. Makaleleri 1973’ten itibaren çeşitli gazete ve dergilerde yer aldı.

Prof. Dr. Nutku’nun, Güneşe Tırmanmazsan Ayı Göremezsin (1992), Oyun Yazarlığı (1999), Oyun Sanatbilimi – Dramaturji (2001) isimli eserleri bulunuyordu.

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku