“Heteroseksüellerin Oğulları” Oyununun Okuması Paris’te Sahnelendi

editor
1386 Görüntülenme

İstanbul’da yaşayan oyuncu, yazar ve yönetmen Nadir Sönmez, Fransızca yazdığı ilk oyunu “Heteroseksüellerin Oğulları”nın okumasını Paris’te sahneledi.

Nadir Sönmez, Fransız Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle Paris Cité Internationale des Arts’da düzenlenen ve tüm dünyadan 320 Frankofon sanatçının başvurduğu Trame sanatçı rezidansına kabul edilen on sanatçıdan biri oldu.

Photo: Paris Cité Internationale des Arts

Ekim-Aralık 2021 tarihlerinde Paris’te Fransızca yazdığı yeni oyunu üzerinde çalışan Sönmez, rezidansının sonunda “Les Fils des Hétérosexuels – Heteroseksüellerin Oğulları” metninin bir okumasını sahneledi.

Nadir Sönmez’e oyununun okunmasına “Sauvage – Vahşi” filmiyle bilinen Fransız aktör Eric Bernard ile oyunları Paris’teki Théâtre du Rond Point ve Londra’daki Royal Court Theatre gibi prestijli tiyatrolarda sahnelenmiş oyun yazarı Christophe Pellet eşlik etti.

Photo: Paris Cité Internationale des Arts

Oyun Okuması Teaser : https://www.youtube.com/watch?v=eKyktyyxCNo

NADİR SÖNMEZ KİMDİR?

Oyuncu, yazar ve yönetmen.

Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Paris III Sorbonne Nouvelle Üniversitesi’nde tiyatro okudu. Kadir Has Üniversitesi’nde oyunculuk yüksek lisansı yaptı. İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünde doktora öğrencisi.

“Peki” (2017 – Pera Müzesi, 2021 – Sabancı Müzesi) ve “Ama” (2019 İstanbul Fringe Festivali, 2021 Dresden Avrupa Genç Yönetmenler Tiyatro Festivali) oyunlarını yazdı, yönetti ve oynadı.

Nadir Sönmez

2020 Fringe Festivali’nde “Erkek Cinayeti” isimli bir dijital performans projesi gerçekleştirdi.

Anadolu Kültür ortaklığında gerçekleştirilen ve Creative Europe tarafından fonlanan Borderline Offensive Projesi için “Yeni Çıkanlar” isimli bir kısa film yazdı, yönetti ve oynadı.

2021 yılında Paris Cité Internationale des Arts’da düzenlenen Trame programı sanatçı rezidansına kabul edildi ve Paris’te Fransızca yazdığı tiyatro oyunu “Heteroseksüellerin Oğulları”nın okumasını sahneledi.

İlk uzun metraj filmi “Ama”nın post prodüksiyon çalışmalarını tamamladı.

 

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku