Ukrayna’da Tiyatro Binası Vuruldu, Taraflar Birbirini Suçladı

editor
720 Görüntülenme
Ukrayna’da sivillerin sığındığı tiyatro binası vuruldu. Ukrayna saldırıdan Rusya’yı sorumlu tuttu. İddiaları reddeden Rusya ise saldırıyı Azov Taburu’nun yaptığını öne sürdü.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri harekatında, iki ülke birbirini sivillerin olduğu konvoyları ve sivillerin sığındığı bir tiyatroyu vurmakla suçladı.

Rus uçaklarının Ukrayna’nın Mariupol şehrinde sivillerin saklandığı tiyatro binasını bombaladığı iddia edildi.

Mariupol Belediye Meclisinden yapılan açıklamada, Rus uçaklarının yüzlerce sivilin saklandığı Mariupol Dram Tiyatrosu’na bombardıman yaptığı, saldırıda ölenlerin sayısının henüz tespit edilemediği ifade edildi.

Açıklamada, “Uçak, yüzlerce Mariupollu sivilin saklandığı binaya bomba attı. Şehirde yerleşim bölgelerinin bombardımanı devam ettiği için bu korkunç ve insanlık dışı eylemin sonucunu henüz değerlendirmek mümkün değil. Drama Tiyatrosu’nun orta kısmı çöktü ve enkaz, binada bulunan bomba sığınağının girişini engelledi. Mağdurlara ilişkin bilgiler belirleniyor” denildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, tiyatroya yapılan saldırıyı korkunç bir savaş suçu olarak nitelendirdi.

Kuleba, “Mariupol’da bir başka korkunç savaş suçu. Yüzlerce masum sivilin saklandığı Drama Tiyatrosu’na Rusya’nın kitlesel saldırısı. Bina şimdi tamamen harap durumda. Ruslar bunun sivil bir sığınak olduğunu biliyor olmalılar. Mariupol’u kurtarın. Rus savaş suçlularını durdurun” dedi.

Rusya ise saldırıdan Ukrayna’yı sorumlu tuttu. Rusya Savunma Bakanlığı, “Ukrayna istihbaratının Batı’nın desteğiyle zehirli maddeli provokasyon hazırlığı yaptığını ve Mariupol’de Azov Taburu militanlarının tiyatro binasını havaya uçurduğunu” iddia etti ve suçlamaları reddetti.

Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/ukraynadan-rusyaya-tahliye-konvoyuna-ates-acma-suclamasi-haber-1556902

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku