Merve Engin’in yeni oyunu “Acqua Minerale” 19 Aralık’ta prömiyer yapıyor!

editor
2278 Görüntülenme

Merve Engin’in yeni oyunu “Acqua Minerale”, 19 Aralık günü saat 20:30’da Koma Sahnesi’nde prömiyer yapıyor.

Oyunun yazarı ve yönetmeni Antonio Fava, “Acqua Minerale” hakkında şunları söylüyor:

“Beş asırlık bir geçmişe sahip Commedia dell’Arte’nin birkaç farklı sahnelenme biçimi var. Komedi formunda Pastorale, della Boschereccia, della Marinaresca ve della Piscatoria; ayrıca l’Opera Eroica ve l’Opera Regia gibi… Sonuncu form ise tek bir kelime ile anlatılabilir; trajedi. 

Tarihi Komedi Sanatı’nın sahnelediği formlarda Gabrielliana bir tür değil, sahnede hareket etmenin bir yoludur. Herhangi bir formun solo temsilidir. Tarihsel araştırmalarım sırasında gün yüzüne çıkardığım bu solo performans biçiminin yaratıcısı, on altı ve on yedinci yüzyıllarda yaşamış Giovanni Gabrielli’nin adını koruyarak bugün sahnelemeleri yapmaya devam ediyorum. 

Unutulan L’Opera Regia ve la Commedia Gabrielliana benim tarafımdan yönlendirilen Internazionale dell’Attore Comico Okulu’nun öğretilerinde bugün yeniden ortaya çıktı. Yaptığım araştırma, tarihi gerçekler ve günümüz halkının zaman, ritim duyumunun ilişkilendirilmesiyle iki tarzın yeniden inşası sonucunu doğurdu.

Merve Engin, İtalya’da ve dünyanın çeşitli yerlerinde yaşadığı deneyimlerle, daha önce çalıştığımız ve 200. oyununa ulaşan, Marinaresca komedisi KIYIYA OTURMANIN BÖYLESİ’nden sonra şimdi de size tür sanatına dair bir trajedi sunacak. Tragedia dell’arte’yi, birçok karakterle boğuşurken acımasız ve durdurulamayan bir kader tarafından boğulmuş bir form olarak tanımlayabiliriz.

Mükemmel, korkutucu ve dehşet verici Opera Regia türündeki hikaye Acqua Minerale ve öğrencim, güçlü yetenek Merve Engin; “küçük formatlı” bir tiyatroda üst düzeyde seyir zevki arayan seyirciyi mest edecek.”

ANTONIO FAVA

 

Oyunun Özeti:

İki farklı krallıktan Magnesia ve Nitrato’nun evliliği, dul Kral ve Kraliçe’nin de evliliği düşünmesine, hatta iki ülkenin birleşmesine sebep olacaktır. 

Her şey nasıl da yolunda gibi görünüyor değil mi? 

Hayır!

 Silice’nin damadı ve Nitrato’nun üvey kardeşi olan Stronzio, kıskanç, başkalarının mutluluğunu kaldıramayan kişiliğiyle dengeleri bozmaya hazır! Kardeşinin sevgilisine sarkıntılık eder ve ortalığa tatsız dedikodular salar. Bu dedikodular yüzünden herkes birbirine girer; şimdi artık iki krallık düşmandır ve savaş başlar! 

Kaptan Cérbero komutasındaki orduda binlerce aç ve korkmuş asker vardır; Pulcinella ve Zezza bunlardan sadece ikisidir. Silice’nin orduları dağınıktır, liderleri ortada yoktur. Silice, oğlundan orduların başına geçmesini isterken, evlerinde misafir olan Magnesia’yı esir alır ve ona sahip çıkması için Stronzio’yu görevlendirir. 

Aşkına karşılık bulamayan Stronzio, şimdi esirine istediği gibi davranabilecektir! 

Yaşadığı zulumden deliren Magnesia, üvey oğlunun kesilmiş parçaları ile karşılaşan Silice, sevgilisinin ölü bedeni ile karşılaşan Nitrato… 

Şimdi sarayda her yer aynı renktir; kan kırmızısı! 

Oyunun Künyesi:

Una tragedia in un bicchier d’acqua e un lago di sangue
Koma ve Arscomica işbirliği

Opera: Regia Gabrielliana di Antonio Favaper, Merve Engin
Mask, Text, Müzik: Antonio Fava
Oynayan: Merve Engin

Işık Tasarım: Batuhan Sezer

Fotoğraflar ve Afiş: Can Toygar

Video Art: Koma

Asistanlar: Anıl Özgür, Derya Yırtıcı

Teşekkür: Sena Akalın ve Candan Üstün

 

Oyun Programı: 

19 Aralık saat 20:30 … Koma Sahnesi

20 Aralık saat 20:30 … Koma Sahnesi

29 Aralık saat 17:00 … Koma Sahnesi

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku