Kritik Kolektif’in İlk Kitabı Yayınlandı: “Hevesle Beraberlik Arasında Bir Şey”

editor
2447 Görüntülenme
Eylem Ejder ve Handan Salta’nın hazırladığı kitap Hevesle Beraberlik Arasında Bir Şey: Bir Kritik Kolektif Kitabı başlığıyla Mayıs 2022’de Mitos Boyut Yayınları tarafından yayınlandı.

Kritik Kolektif, tiyatro ve performans sanatları alanında üreten akademisyen, yazar, sanatçı, eleştirmen ve tiyatro severlerin birbirlerini tanımalarını, deneyim ve çalışma yöntemlerini paylaşmalarını, iş birliği ve kolektif çalışmaya dayalı bir tartışma ve paylaşma alanı oluşturmalarını desteklemek amacıyla 2019’da kuruldu.

Hevesle Beraberlik Arasında Bir Şey, Kritik Kolektif’in Ekim 2020 ve Haziran 2021 dönemi çalışmaları kapsamında hazırlandı. Kitabın içeriğini katılımcıların süreç içindeki bireysel ve kolektif çalışmalarından seçilen metinler oluşturuyor. 

Her sayfanın kendini sürekli çoğaltan bir arayışa, denemeye ve oyuna dönüşmeye heveslendiği kitap çok sesli, çok renkli ve çok bakışlı.

Tiyatro üzerine yazmanın alışageldik eleştirel formları kadar, eleştirel yazının deneysel ve kolektif yollarını keşfedip denemeye çalışan kitapta çocuk tiyatrosu eleştirisinden ekolojik bir tiyatro düşüncesine, post-kolonyal eleştiri perspektifinden oto-etnografik yazın denemesine, performatif yazı çalışmalarına, Türkçede ilk kez okunacak çeviri makale ve oyunlara, bir oyundan esinle yazılmış monolog, hikaye ve şiirlere dek çok sayıda denemeyi bir araya getiriyor.

Kitaba katkı sunan yazarlar, Kritik Kolektif’in “Heveskar Seyirciler” çalışma grubu katılmcılımcılarından Aslı Sarıoğlu, Beyzanur İyitütüncü, Maral Çankaya, Nilüfer Dönmez, Zeynep Erdoğan, Pınar İmge Durukan, Beyza Nur Doğan, Pelin Çifter, Zeynep Taç ve Ebru Demirci; “Beraber Araştırma ve Yazma” çalışmalar grubundan Alperen Kartal, Duygu Çelik, Zeynep Baykal, Eylem Ejder, Deniz Başar, Meral Harmancı, Handan Salta, Zeynep Kızılgöl, Gülden Ateş, ve “Bunlar Bir Histen İbaret Kalır (ve Yer Kalbimizi)” adlı ortak çalışmalarıyla Sevinç Çalhanoğlu, İrem Aydın ve Neslihan Yakut’tan oluşuyor.

Kitabın Künyesi:

Hevesle Beraberlik Arasında Bir Şey

Yazar: Eylem Ejder – Handan Salta

Yayınevi :Mitos Boyut

ISBN :9786057904751

Sayfa Sayısı: 288 

Baskı Yılı: 2022

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku