Haftanın Sansür Gündemi (26 Mayıs – 1 Haziran 2021)

editor
860 Görüntülenme

Susma 24’de yayımlanan “Haftanın Sansür Gündemi”ni okurlarımızla paylaşıyoruz:

Boğaziçi rektörlüğünden, öğrenci protestolarına destek veren akademisyenin ders açmasına engel, müzisyen Yılmaz Çelik hakkında beraat kararı, Sezen Aksu’nun Kültür Servisi’ne açtığı telif davasında ilk duruşmanın gerçekleşmesi ve haftanın erişimi engellenen içerikleri… 26 Mayıs – 1 Haziran 2021 haftası sansür gündemini derledik.

Van Valiliği’nden 15 gün boyunca gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantıları yasağı(31 Mayıs) Van Valiliği, gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarının 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Boğaziçi rektörlüğü, öğrenci protestolarına destek veren akademisyenin açacağı dersi engelledi: (31 Mayıs) Üniversiteye atanan kayyım rektör Melih Bulu’nun yardımcısı Naci İnci’nin, yarı zamanlı ders veren öğretim üyesi Feyzi Erçin’in yaz okulunda açması planlanan “Film Müziği” dersini onaylamadığı ve ilgili bölüme konuyla ilgili yazılı bir belge göndermediği belirtildi.

Beyoğlu Kaymakamlığı’ndan Gezi Direnişi anmasına yasak(31 Mayıs) Beyoğlu Kaymakamlığı, ilçede yapılması planlanan Gezi Direnişi anmasına kısa bir zaman kala etkinliğin yasaklandığını duyurdu. İstanbul Valiliği de Taksim metrosunun kapatıldığını duyurdu.

Müzisyen Yılmaz Çelik hakkında beraat kararı verildi(1 Haziran) Aralık 2019’da verdiği bir konserin ardından tutuklanan ve yaklaşık dört ay sonra tahliye edilen müzisyen Yılmaz Çelik, “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” suçlamalarıyla yargılandığı davada beraat etti.

Sezen Aksu’nun Kültür Servisi’ne açtığı davanın ilk duruşması görüldü(1 Haziran) Sezen Aksu’nun yapım şirketi SN Müzik’in Kültür Servisi’ne açtığı telif davasının ilk duruşması bugün görüldü. Dava 7 Ekim’e ertelendi.

Haftanın erişime engellenen içerikleri(24 – 31 Mayıs) Fethullah Gülen Cemaati dosyası haberlerine getirilen erişim engeli haberlerine, Sedat Peker’in retweetindeki sorunun yer aldığı içeriklere, kaymakam karşısında ayağa kalkmayan bir görevlinin darp edilmesine dair bilgilere ve JinNews’ın internet sitesine erişim engeli getirildi.

Kaynak: https://susma24.com/haftanin-sansur-gundemi-85/

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku