Dünyanın ve Türkiye’nin Sahneleri Evimizde!

Mehmet Kerem Özel
3714 Görüntülenme

Yazarımız Mehmet Kerem Özel’in sizler için derlediği dünyadan ve Türkiye’den “ücretsiz çevrimiçi tiyatro seçkisinin” güncellenmiş versiyonunu yayımlıyoruz:

Korona virüsü nedeniyle dünyadaki bir çok ülke sakinlerinin önümüzdeki bir-iki ay boyunca evlerinde kalmaları gereken bu dönemde; gösteri sanatları kurumları ve platformları web siteleri üzerinden ya arşivlerini bütünüyle, ya da seçtikleri kayıtları ücretsiz erişime açıyor. Bazı topluluklar ise canlı yayınlar düzenliyor. Aşağıdaki liste sadece tam kayıt olarak yayınlanan gösterilerden oluşuyor. Yanında “Arşivden seçki” açıklaması bulunan topluluklar kayıtlarını süresiz açıyorlar.

Tiyatro

Altıdan Sonra Tiyatro (Her çarşamba-cumartesi 20:30-22:00 canlı yayın)

Andrew Lloyd Webber (Her cuma bir müzikal – her oyun 48 saat izleniyor)

Ant Hampton (Arşivden seçki)

Belarus Free Theatre (Arşivden seçki – her oyun belli bir süre izleniyor)

Berliner Ensemble (Her cuma bir oyun – her oyun 7 gün izleniyor)

Berliner Festspiele (Berliner Theatertreffen 2020’ye davet edilen 10 oyundan altısı 1-8 mayıs tarihleri arasında yayınlanacak)

BGST (Karşılaşmalar)

Burgtheater Wien (Her çarşamba ve cuma birer oyun – her oyun 24 saat izleniyor)

Cheek by Jowl (Arşivden seçki – her oyun belli bir süre izleniyor)

Comédie de Caen (Arşivden seçki)

Comédie Française (Her gün 18:00-02:00 arasında söyleşiler, belgeseller, oyun okumaları ve bir tam kayıt yapımdan oluşan yayın)

Deutsches Schauspielhaus Hamburg (Arşivden seçki – her oyun belli bir süre izleniyor)

Deutsches Theater Berlin (Arşivden seçki – her oyun belli bir süre izleniyor)

Fatih Gençkal (“Olmamış mı?”)

Fringe Ensemble (Arşivden seçki)

Fulya Peker (Arşivden seçki)

GalataPerform (Arşivden seçki)
Gazete Müstehak (Her akşam 22:00-24:00 canlı yayın)

Gecko Theatre (Bütün arşiv)

Genco Erkal (Marx’ın Dönüşü, Sivas 93Yalınayak Sokrates)

Greek Festival (Arşivden seçki – her oyun 24 saat izleniyor)

Hampstead Theatre (Arşivden seçki – Her oyun belli bir süre izleniyor)

Hebbel am Ufer (Arşivden seçki)

Howlround Theatre Commons (SEGAL Talks – Dünyadan tiyatrocularla söyleşiler)

International Theatre Amsterdam (Her gün Dekameron’dan bir öykü okuması)

Kadro Pa (Macbeth Mutfakta)

La Colline – Theatre national (Her pazartesi ve perşembe arşivden bir söyleşi, konser, sohbet kaydı)

Laetitia Dosch (HATE)

La MaMa (Arşivden seçki)

Les Theatres de la Ville de Luxembourg (Arşivden seçki – Her oyun belli bir süre izleniyor)

L’Odéon – Théâtre de l’Europe (Arşivden seçki)

Mahir Günşıray – Tiyatro Oyunevi (Arşivden seçki)

Maxim Gorki Theater (Her çarşamba bir oyun – 24 saat boyunca izleniyor)
Mekan Artı (Her perşembe bir oyun)

Murat Mahmutyazıcıoğlu – BAM (“Evde” başlıklı kısa oyun okumaları)

Münchner Kammerspiele (Her gün bir oyun – her oyun 24 saat izleniyor)

nachtkritik (Her gün Almanca konuşulan ülkelerdeki tiyatro topluluklarının bir oyunu – her oyun 24 boyunca izleniyor)

Nanterre-Amandiers (Arşivden seçki)

National Theatre (Her perşembe bir oyun – her oyun 7 gün izleniyor)

National Theatre Tokyo (Arşivden seçki)

Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu (Arşivden seçki)

Odin Teatret (Arşivden seçki – her oyun belli bir süre izleniyor)

Old Olive Press Theater (War, Teacher of Violence: The Plataia Affair and other Tragic Events)

Onassis Stegi (Arşivden seçki)

Oyun Atölyesi (7- Şekspir Müzikali)

Patrick Stewart (Her gün Shakespeare’in bir sone’si)

Philippe Quesne (La Nuit des taupes)

Podium aan huis (Flaman gösteri sanatları örneklerinden seçki)

Rimini Protokoll (Bütün arşiv)

Robert Wilson (Einstein on the Beach, The Black Rider)

Royal Court Theatre (Cyprus Avenue)

Schaubühne (Her gün bir oyun 20:30-02:00 saatleri arasında izleniyor – 20:00’de ön gösteri: doğaçlamalar, okumalar, hikayeler ve şarkılar)

Schauspiel Dortmund (Arşivden seçki)

Schauspielhaus Graz (Arşivden seçki)

Schauspiel Köln (Her cuma bir oyun – her oyun 7 gün izleniyor)

Schauspiel Leipzig (Arşivden seçki – her oyun belli bir süre izleniyor)

Semih Fırıncıoğlu (Arşivden seçki)

Shakespeare’s Globe (Her pazartesi bir oyun – her oyun 2 hafta izleniyor)

Sırbistan Ulusal Tiyatrosu (Arşivden seçki)

spect you (Almanca konuşulan ülkelerdeki bağımsız tiyatro topluluklarının yapıtlarından seçki)

Stage Russia (Her haftasonu bir oyun ücretsiz yayınlanıyor)

Teatr Andra (Troas)

Thalia Theater (Her gün bir oyun – her oyun 24 saat izleniyor)

Theater-Reihe (Almanya Kuzey Westfalya eyaletinin tiyatro kurumlarının Koronavirüs karantinası kurallarına göre sahneledikleri gösteriler)

Théâtre des Bouffes du Nord (Arşivden seçki – her oyun belli bir süre izleniyor)

Théâtre du Soleil (Arşivden seçki) 

Theatre of Nations (Arşivden seçki – her oyun belli bir süre izleniyor)

Théâtre Vidy-Lausanne (Arşivden seçki)

The International Online Theatre Festival 2020 (15 nisan-15 mayıs tarihlerinde her gün bir oyun)

The Wooster Group (Arşivden seçki – her oyun belli bir süre izleniyor)

Tiyatro Ak’la Kara (Her gün bir oyun)

Tiyatro Alesta (Sürüne Sürüne Erkek Olmak)

Tiyatrolokomotif (Kare/Square)

TR Warszawa (Her cumartesi 21:00’de bir oyun)

Unstage (Yunan gösteri sanatları örneklerinden seçki)

Volkstheater Wien (Her gün bir oyun – her oyun 24 saat izleniyor)

 

Çocuk Oyunu

Atta Festivali – BonteHond (iPet, Tavşan Aranıyor)

Bakırköy Belediyesi Tiyatroları (Arşivden seçki)

Ensemble Resonanz (Somnia, Next Stop: Lunar Plexus)

Fringe İstanbul (Fısıltı Odası – 28 Nisan’a kadar)

Het Houten Huis (Hotel Perdu)

Manual Cinema (ADA/AVA)

Mercat de los Flors (Arşivden seçki)

Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu (Arşivden seçki)

Unga Klara (Arşivden seçki)

 

Dans Tiyatrosu / Dans

Alain Platel – Les Ballets C. de la B. (C(h)oeurs, Out of Contex – for Pina, VSPRS)

Andonis Foniadakis (Les Noces)

Anne Teresa de Keersmaeker – Rosas (Arşivden seçki)

Anne Teresa de Keersmaeker – Rosas (Ottone, Ottone, Partita 2 – Avignon, Rain)

Antonio Gades Company (Bodas Sangre, Carmen, Fuenteovejuna, Suite Flamenca)

Australian Dance Theatre (Her cuma bir gösteri – her gösteri 48 saat izleniyor)

Bolşoy Tiyatrosu (Arşivden seçki – her gösteri 24 saat izleniyor)

Christian Spuck – Ballet Zürich (Arşivden seçki – her gösteri belli bir süre izleniyor)

Conny Janssen Danst (Arşivden seçki)

Constanza Macras – DorkyPark (Arşivden seçki)

Damien Jalet (Les Médusés)

Dimitris Papaioannou (Arşivden seçki)

Duda Pavia Company (Malediction)

Emanuel Gat Dance (Bütün arşiv)

English National Ballet (Her çarşamba bir gösteri – her gösteri 7 gün izleniyor)

Gandini Juggling (Arşivden seçki)

Gonca Gümüşayak (Bütün arşiv)

Göteborgsoperans Danskompani (Arşivden seçki – her gösteri belli bir süre izleniyor)

Grand Théâtre de Genève (Arşivden seçki – her gösteri belli bir süre izleniyor)

Groningen Grand Theatre (Her perşembe ve cuma bir gösteri – 24 saat boyunca izleniyor)
Hareket Atölyesi (Bütün arşiv)

Hellerau Performans/Dans Çevrimiçi Programı (Arşivden seçki)

Hofesh Schechter (The Art of Not Looking Back)
İlyas Odman (Countdown parola: copycatssss, Happy Happy Together parola: wowmen)

Insiema Irreali (Wreck)

Jan Lauwers – Needcompany (Arşivden seçki)

Jérôme Bel (Pichet Klunchun and myself) 

John Neumeier – Hamburger Ballett (Arşivden seçki – her gösteri belli bir süre izleniyor)

Kalamata Dans Festivali  (Arşivden seçki)

(LA)HORDE (Arşivden seçki)

Luc Riolon’un kayıt yönetmenliğini yaptığı çoğu tam kayıt gösteri

Pascal Merighi – Kompanie Merighi I Mercy (Arşivden seçki)

Maguy Marin (May B, RAM DAM)

Meg Stuart – Damaged Goods (Arşivden seçki)

Mercat de los Flors (Arşivden seçki)

Mourad Merzouki – CCN Créteil / Cie Käfig (Bütün arşiv)

National Theater Mannheim (Arşivden seçki – her gösteri belli bir süre izleniyor)

NDT (Arşivden seçki – her gösteri belli bir süre izleniyor)

Numericdanse (Dans ve dans tiyatrosu yapıtlarından seçki)

Ohad Naharin (Last work)

On the boards (Dans ve dans tiyatrosu yapıtlarından seçki)

Paul Taylor (Dancemaker)

Peeping Tom (A Louer, Le Jardin, Le Salon, Le Sous Sol)

Pieter Ampe & Gui Garrido (Still difficult duet)

Pina Bausch – Tanztheater Wuppertal (Blaubart. Beim Anhören einer Tonbandaufnahme von Bela Bartok’s Oper ‘Herzog Blaubarts Burg’, Der Frühlingsopfer (Le Sacre du Printemps), Kontakthof, Kontakthof mit Damen unf Herren ab 65 Jahren, Palermo Palermo)
Sadlers Wells Theatre (Her cuma bir gösteri – her gösteri 7 gün izleniyor)

Sasha Waltz & Guests (Allee der Kosmonauten, Dialogue 9 – Neues Museum, noBody)

schrit_tmacher Festival (Arşivden seçki)

Sidi Larbi Cherkaoui (Loin)

Tanztheater Osnabrück (Arşivden seçki)

The Royal Ballet (Arşivden seçki)

Toula Limnaios (Arşivden seçki – her gösteri belli bir süre izleniyor)

Ubu (Dans ve dans tiyatrosu yapıtlarından seçki)

Vertigo Dance Company (Null)

Wim Vandekeybus – Ultima Vez (Arşivden seçki)

Yoann Bourgeois (Wu-wei)

Yoann Bourgeois & Rachid Ouramdane – CCN2 Grenoble (Arşivden seçki)

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku