Dr. Esra Dicle’nin “Osmanlı’da Saray Tiyatroları ve Tiyatro Kültürünün Gelişimi” Başlıklı Konferansı SSM Youtube Kanalında

editor
1516 Görüntülenme
Dr. Esra Dicle’nin, “Osmanlı’da Saray Tiyatroları ve Tiyatro Kültürünün Gelişimi” başlıklı konferansı Sakıp Sabancı Müzesi’nin YouTube kanalında izlenebilir.

Sakıp Sabancı Müzesi’nde Sabancı Holding’in desteğiyle devam eden “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi kapsamında dün çevrimiçi olarak gerçekleştirilen konferansının odak noktası, sarayın kısa süren “İmparatorluk Tiyatrosu” projesi, dönemin entelektüellerinin milli bir tiyatro kurma girişimleri, Müslümanlara yönelik tiyatro yasağının kalkmasıyla şehir hayatının ve  kamusal alanın değişimi, İkinci Meşrutiyet sonrası tiyatronun politikleşmesi ve kadın yazarların tiyatro eserleri oldu.

Edebiyat kuramları ve modern Türkiye tiyatrosu üzerine çalışmaları olan Dr. Esra Dicle’nin verdiği konferansta ayrıca, sanatın farklı dallarıyla ilgilenen ve eserler veren Abdülmecid Efendi’nin bir parçası olduğu kültür ortamı yakından incelenerek, şehzadenin sanatla olan ilişkisinin tiyatrodaki kaynakları ele alınıyor.

Konferansı izlemek için tıklayın:

 

Dr. Esra Dicle

Dr. Esra Dicle

1980 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Modern Türk Edebiyatı, Modern Türk Tiyatrosu, göstergebilim, yenidenyazım, metinlerarasılık, edebiyat ve ideoloji ilişkisi gibi alanlarda hazırladığı çalışmaları pek çok dergide ve kitap içinde yayınlandı.

2003-2008 tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi’nde Türkçe Dersi okutmanı olarak görev yaptı. 2005 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi’nde Türkçe Dersleri Koordinatörlüğü’nde Dr. Öğretim Görevlisi olarak görev yapmakta, aynı üniversitede çeşitli tiyatro dersleri vermektedir.

Resmî İdeoloji Sahnede – Kemalist İdeolojinin İnşasında Halkevleri Dönemi Tiyatro Oyunlarının Etkisi, Ben Yüz Çiçekten Yanayım – Nâzım Hikmet Tiyatrosunda Yenidenyazım Odağında Metinler, Türler, Söylemler başlıklı kitapları bulunmaktadır.

Kaynak: https://gazetesu.sabanciuniv.edu/sanat-ve-yasam/dr-esra-dicle-osmanlida-saray-tiyatrolari-ve-tiyatro-kulturunun-gelisimi-baslikli

 

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku