Batan Dumlupınar Denizaltısı, Ortadirek Tiyatrosu ile Yeniden Su Yüzünde

editor
1187 Görüntülenme
DENİZİN GÖZYAŞLARI DUMLUPINAR oyununun dünya prömiyerini gerçekleştirecek olan Ortadirek Tiyatrosu izleyecisini bekliyor.
Oyun Hakkında:

4 Nisan 1953 yılında çanakkale Nara Burnu açıklarında, İsveç bandıralı Noboland gemisiyle çarpıştı. 86 kişilik mürettebatı ile Nato tatbikattından geri dönüyordu. Makine diresinden ve burun kısmından ağır darbe aldı. Saat 02:00 civarlarını gösteriyordu. 22 kişiyle torpido dairesine sığınan mürettebatın ve türkiyenin en büyük deniz faciasının yaşandığı bu elim kazayı Ortadirek Tiyatrosu bu acı hikayeyi sahnede su yüzüne çıkarıyor.

Arif Soysal’ın Deniz Gözyaşları Dumlupınar adlı romanını, aynı adla oyunlaştıran ve sahneye koyan Osman Genç, “69 yıldır 94 metrelik derinlikte Çanakkale Boğazı’nın bağrında yatan Dumlupınar’a nefes olmak ve hafızalarımıza yeniden kazımak olduğunu” söyledi.

Yönetmen Osman Genç, “İmkan olabilirse Dumlupınar Denizaltısının rotasını izleyerek, oyunu il ve ilçelerde oynamak, 3 Nisan’ı 4 Nisan’a bağlayan gecede de Çanakkale Nara Burnu’nda oyunu sahnelemek istediklerini” bildirdi.

Genç, “Dumlupınarın mürettebatından 86 kişiden 81’nin kaza sonucu sonsuzluğa uğurlandığını ve 5 gazimini de son nefeslerini verdiğini” vurguladı.

Ortadirek Tiyatrosu oyuncuları sorumluluklarının bilinciyle karekterlere yeniden nefes oluyorlar” diyen Genç, “Daha önce de Ortadirek Tiyatrosu bir çok önemli projeye imza attı. Unutulan, gözardı edilen belli bir kitle tarafından tekelleştirilen kültürlerede dur diyerek, bizim değil hepinizin ilkesi ile, tarihi olarak insanı esas alan konuları işledi.” dedi. 

Genç, “tiyatro oyunumuzu izlerken kah gülecek kah göz yaşlarına boğulacaksınız, şimdiye kadar sadece sonsuzluğa uğurladığımız insan (şehit) diye bakanlar oyunumuzda şunu fak edecekler; yaşayan soluk alan, hayatları, hikayeler, aşkları, üzüntü ve sevinçleriyle duyguları olan insanları yitirdik.” İfadelerini kullandı.

Yönetmen Osman Genç, “Son minvalde, hem savaşın hem barışın arasında mücadele veren genç neferlerin ailemizin ve hayatımızın bir parçası olduğunu daha derinden ve sorgulayıcı gözle fark edilecektir. Ortadirek Tiyatrosu genç oyuncularının can hıraş çalıştıkları oyun sizleri bekliyor.” dedi.

 

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku