Tatavla Sahne, İkisi Çocuk Oyunu 13 Temsille Yıla Veda Ediyor

editor
1241 Görüntülenme

Tatavla Sahne yedisi yerli ikisi yabancı olmak üzere, 9 oyun 13 temsille yıla veda edecek. Şifa sezonunun 4. ayında Tatavla Sahne’de bu ay 5 konuk ekip ağırlanırken, Tatavla Tiyatro’nun biri çocuk, 4 prodüksiyonu yer alacak. 

Aralık ayının ilk oyunu Özen Yula’nın kaleme aldığı “Rahvan Giden Atlılar”. Osmanlı Dönemi’nde büyük kolera salgının olduğu bir zamanda II. Mahmut Han’ın minyatürleri anlatan Meddah-ı Muhteşem Samet Efendi ile Sultan Abdülmecid’in yarını anlatan hikayecisi Kız Ahmet arasında geçen hikâyeyi konu alan oyun 4 Aralık 20:30’da seyircisiyle buluşacak. 

Diğer yıllardan farklı olarak çocuk seyircileri ağırlamaya başlayan Tatavla Sahne   Balca Yücesoy’un yazdığı ve Doğacan Taşpınar’ın yönettiği “Tik ve Tak” oyunu ile çocuk seyircilerin beğenisini kazanmaya devam ediyor. Ücretsiz Çocuk Şarkıları Sokak Konseri ile başlayan etkinlikte, çocuklar zaman zaman sahnede oyuncularla birlikte oyuna dahil oluyor. Bir saatin içinde çalışan zaman işçileri zamanın durmasıyla beraber, dünyanın gidişatını sorgulamaya başlar. Eğlendirirken düşündüren oyun 5 ve 19 Aralık’ta saat 14:00’da seyirciyle buluşacak. 

2018 yılında prömiyer yapan Tatavla Hareket biriminin prodüksiyonu ve Özge Midilli’nin yönettiği “An” yeni oyuncularıyla tekrar oynanacak. Oyun 11 ve 25 Aralık Cumartesi günleri saat 20:30’da. 

Yaşadığımız Coğrafyada ne yazık ki yabancısı olmadığımız bir konuyu alan Devr-i Alem Oyuncuları’nın “Mavi Kuş” oyunu, kocasından şiddet gören Serap kendini savunmak isterken eşinin ölümüne sebep olur. Kadınlara yüklenen kalıpları, kodları sorgulayan ve sorgulatan oyun 8 Aralık Çarşamba ve 23 Aralık Perşembe saat 20:30’da oynayacak.

Tiyatro Kara Kutu oyuncuları 10 Aralık Cumartesi saat 20:30’da Jale Sancak’ın uyarladığı “Bir İnsanı Sevmekle Başlar Her Şey” oyunuyla Sait Faik’i seyirciyle buluşturuyor.  

17 Aralık Cuma günü 20:30 da ise bir edebiyat grubu olarak yola çıkan Süt, Gramofon ve Yazı Makinesi ekibinin, Emre Kalaylar tarafından yazılan İdil Özkurşun’ın yönettiği “Biz Ayrı Para Birimlerinin İnsanlarıyız” gösterimde olacak.

Berat Günçıkan’ın Cumartesi Anneleri ile yaptığı söyleşilerden oluşan kitabından esinlenerek Metin Balay tarafından kaleme alınan “Küskün Yüreklerin Türküsü”, kayboluş hikayelerini belgesel türünde bir oyunla 18 Aralık Cumartesi saat 20 :30’da seyirciye anlatacak.

21 ve 22 Aralık günleri Tatavla Sahne’ye Nükte Tiyatro’nun “Kraliçe Shakespeare” oyunu konuk olacak. Özlem Özkoşar tarafından oyunlaştırılan metin, kadının varoluş düzleminde değişme ve dönüşme zorunluluğunu temel alıp, ataerkil toplumda yaşayan kadının sıkışmışlığını Kraliçe I. Elizabeth üzerinden Shakespeare söylemiyle irdeliyor olacak. 

24 Aralık Cuma günü saat 20:30’da ise yine bir uyarlamaya ev sahipliği yapan Tatavla Sahne bu sefer de Dostoyevski’nin “Yeraltından Notlar” eserini Tunalı Tiyatro aracılığı ile seyirciyle buluşturuyor olacak. 

Oyunların biletleri; mekânın gişesinin yanı sıra Biletix’ten de temin edilebilir.

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku