Şişli Tiyatrosu’nun Yeni Oyunu “Kafatası”, 15 Mart’ta Prömiyer Yapıyor

editor
Şişli Tiyatrosu, Nazım Hikmet’in kaleme aldığı ve  ilk kez 1932 yılında Darülbedayi’de sahnelenen “Kafatası” oyununu sahneye taşıyor. Oyun, 15 Mart günü saat 21:00’de Şişli Tiyatrosu’nda prömiyerini gerçekleştirecek.
Oyun Hakkında:

Etkileyici dekoru ve sınır tanımaz karakterleri ile vurucu bir trajikomedi olan oyun, Dolaryanda denen hayali bir ülkede geçiyor. Kafatası, verem aşısını bulduğu haberi ile dikkatleri üzerine çeken Dalbanezo isimli fakir bir doktorun, sermaye ve güç sahiplerince kumpasa düşürülmesini konu ediyor. Nazım’ım oldukça sivriltilmiş renkli karakterleri ile oyunda ilim/cehalet, masumiyet /suçluluk, yoksulluk/zenginlik gibi karşıt kavramlar komedi unsurları ile birlikte tartışılıyor ve tüm olgular fazla hızlı bir şekilde değişiyor. 

“…Kapitalizm, gelişerek öyle bir merhaleye varır ki, yalnız maddi eşyalar değil, manevi değerler de mal olur, alınıp satılır…” Nazım Hikmet Kafatası, birden fazla karakter canlandıran oyuncu performansları, yazımının üzerinden geçen yıllara rağmen güncelliğini koruyan konusu ve Şenol Önder’in güçlü rejisi sayesinde uzun süre etkisinden çıkamayacağınız bir oyun.

Oyunun Künyesi:

Yazan: Nazım Hikmet

Uyarlayan: Arzu Önder, Şenol Önder

Yapım: Şişli Tiyatrosu

Yönetmen: Şenol Önder

Dramaturji: Arzu Önder

Kereografi: Caner Peçenek

Asistan: Şahin Timur

Oyuncular: Cem Burçin Bengisu, Zeynep Eylül Çırak, Cem Okyay, Görkem Örskıran, Selçuk Delipınar, Hafize Başak, Deniz İnanç, Sevim Erdoğan

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku