Tilbe Saran’ın sesinden doğumunun 200. yılında Clara Schumann

editor
979 Görüntülenme

Besteci Clara Schumann 200. doğum yıldönümünde Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda gerçekleşecek “I, Clara – Müzik ile Bir Yaşam” isimli konserle anılacak

19’uncu yüzyılın ilk büyük star piyanistlerinden, besteci Clara Schumann 200. doğum yıldönümünde Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda gerçekleşecek “I, Clara – Müzik ile Bir Yaşam” isimli konserle anılacak.

22 Aralık Pazar akşamı, 20.00’de gerçekleşecek açıklamalı konserde ünlü tiyatro sanatçısı Tilbe Saran ile piyanist Lucy Parham aynı sahneyi paylaşacak.

ÜNLÜ İNGİLİZ AKTRİSLERLE SAHNELENDİ

Konserde, aynı zamanda büyük besteci Robert Schumann’ın da eşi olan Clara Schumann’ın öyküsü günlük ve mektuplarından alıntılarla hayat bulacak. Konser Schumann’ın tanıdığı Chopin, Brahms, Liszt, Mendelssohn’un eserlerini de içeriyor. “I, Clara – Müzik ile Bir Yaşam” daha önce, ünlü İngiliz aktrisler Juliet Stevenson ve Harriet Walker’ın da aralarında bulunduğu birçok büyük oyuncuyla sahnelendi.

BİR CLARA UZMANI

Lucy Parham, bir Clara Schumann uzmanı olarak tanınıyor. Piyanist 90’lı yılların sonlarında Clara’nın müziğinin konser platformunda nadiren dinlendiği bir zamanda, Wigmore Hall’de Clara ve Robert Schumann eserlerinden oluşan bir resital vermişti. O zamandan bu yana Clara’nın müziğini savunan Parham, onun 200. doğum yılı anısına çıkardığı albüm ile eleştirmenlerden büyük beğeni topladı.

tilbe-saran-in-sesinden-dogumunun-200-yilinda-clara-shumann-663337-1.
Lucy PARHAM

60 YIL KONSER VERDİ

Clara, konser piyanisti olarak 9 yaşında sahneye çıktı ve 60 yıl boyunca yoğun bir şekilde dolaşarak 1500’ün üzerinde konser verdi. Sanatçının gözlemleri, 19’uncu yüzyılda müziğin gelişimini, çağın konser atmosferini ve Schumann ile Brahms’ı daha derinlemesine tanınmasını sağladı. Clara ayrıca 19’uncu yüzyılda Beethoven’in gerçek varisi olduğunu iddia eden List-Wagner ve Schumann-Brahms ekolleri arasındaki mücadelede önemli rol üstlenmiş.

CRR Konser Salonu’nun Clara Schumann’a saygı duruşu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde devam edecek.

Konser biletleri 20,30,50 ev 80 TL olarak CRR Konser Salonu Gişesi ve Biletix’ten temin edilebilir.

tilbe-saran-in-sesinden-dogumunun-200-yilinda-clara-shumann-663338-1.
Clara SCHUMANN

 

Kaynak:https://www.birgun.net/haber/tilbe-saran-in-sesinden-dogumunun-200-yilinda-clara-schumann-280573

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku