Tarsus’ta Halk Tiyatroya Sahip Çıkıyor

editor
Geçtiğimiz günlerde Tarsus Belediyesi’nin düzenlediği açık hava tiyatro etkinlikleri kapsamında sahnelenen ‘Yıldızlar Altında Yaz Eğlencesi’  oyunu hakkında Mersin Valiliği’nin “müstehcenlik” ve “dini değerlere hakaret”gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmasının ardından, Tarsus halkı tiyatroya sahip çıkarak oyunlara büyük ilgi gösteriyor.

HER GÜN BİN 500 KİŞİ İZLİYOR

Tarsus Belediyesi tarafından duayen oyuncuların yer aldığı “Yıldızlar Altında Yaz Eğlencesi” oyununa tüm engellemelere rağmen halk tarafından sahip çıkılıyor. Tarsusluları uzun yıllardır hasret kaldığı canlı günlerine kavuşturan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın kente getirdiği açık hava tiyatroları her gün bin 500 kişi tarafından izleniyor.

Tarsus Belediyesi tarafından kent hayatını renklendirmek, vatandaşları sosyalleştirmek, sanata ve sanatçıya katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiği yaz akşamları açık hava tiyatroları halk tarafından yoğun ilgi görüyor. Merkez ve kırsal mahallelerde alanları tıklım tıklım dolduran Tarsuslular, Mersin Valiliği tarafından başlatılan soruşturma ve çeşitli siyasetçilerin sosyal medya üzerinden hedef aldığı tiyatro oyununa sahip çıkıyor. 3 yıldır geleneksel olarak düzenlenen, kentin sosyal hayatını canlandırmak üzere halka ücretsiz olarak sunulan tiyatro akşamlarıyla Tarsus, Usta Oyuncular Cezmi Baskın, Seval Tufan, Deniz Oral, Hacı Ali Konuk, Koray Ergun, Murat Demirbaş Tarsuslularla bir araya gelerek keyifli bir yaz akşamı geçiriyor.

TARSUS HALKI ALANLARI TIKLIM TIKLIM DOLDURUYOR

Tiyatro oyunuyla ilgili karalama kampanyalarına karşı açıklama yapan Başkan Bozdoğan, oyunun defalarca Van, Ankara, Bitlis, Batman ve Siirt gibi illerde sahnelendiğini söyledi. Repertuvarında böyle bir oyun bulunmadığını ve devlet tiyatroları ile ilgisi bulunmadığını ifade eden Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya karşılık Başkan Bozdoğan tarafından Tarsus’ta şikâyete konu oyun 2006-2007 yıllarında sahneleyen Van Devlet Tiyatrosu videosu “ispat’’ niteliğinde paylaşıldı. Tüm engelleme çabalarına rağmen mahallelerde sahnelenen oyunda meydanlar adeta dolup taştı.

Sanatın ve kültürün başkenti olma iddiasındaki Tarsus’u tiyatro ile buluşturan Başkan Bozdoğan, merkez ve kırsal mahallelerde oyunun sergilenmesi devam edecek.

Kaynak: https://www.tarsus.bel.tr/tr/haberler/haberler/haber.aspx?id=52806&fbclid=IwAR2NA3iEucWGAL9GGT4YsaSmjnBB1oYA-gPu46l0f68_HQZEibNCQZJb-SQ

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku