Seyircinin Konumunu Sorgulatan Bir Dijital Tiyatro Performansı: “Map To Utopia”

editor
2110 Görüntülenme

Türkiye’de yeni tartışılmaya başlanan bir alan dijital tiyatro… Onun içinde tanımlanan ve henüz bir Türkçe karşılığı olmayan ‘gamified theatre’; (Tiyatronun Oyunsallaşması ya da Oyunsal Tiyatro) ‘oyun’ ve tiyatroyu farklı medyalar aracılığı ile birleştirmeyi amaçlıyor. Platform Tiyatro’nun gerçekleştirdiği ‘Map To Utopia’ ikinci adımda bu türün olanaklarından yararlanıyor.

Oyuncu ve yönetmen Mark Levitas ile yazar, dramaturg Ceren Ercan’ın kurdukları Platform Tiyatro ve Frank Heuel tarafından yönetilen Bonn merkezli fringe ensemble  iki yıldır ortak olarak bir dijital tiyatro projesi üzerine çalışıyor.   “Geleceğin şehri” ekseninde bir tartışma zemini oluşturmayı amaçlayan ‘Map to Utopia’ geleceğin tiyatrosu üzerine de uzun soluklu bir araştırma alanı açıyor.

Bu araştırmanın ilk adımı; geçtiğimiz yıl Yeldeğirmeni’nde, semtin farklı zamanlarına dair gezici bir AR deneyimi ile gerçekleştirildi. Bu yıl ise yeni medyanın farklı araçları oyun kurma yöntemi olarak kullanılıyor. 20 avatar eşliğinde kurmaca dört farklı semt simülasyonu yaşatacak olan performans, seyircileri de yeni bir karakter inşa etmeye ve onun yolculuğunu deneyimlemeye davet ediyor. Birbirimize dijital ağlar ve sinyallerle bağlı olduğumuz bir gelecek yerine dayanışma ile örülmüş bir toplumun haritasını öneriyor.  

İki tiyatronun birlikte kurguladıkları performansın yönetmeni Frank Heuel, oyuncuları Deniz Celiloğlu, Elif Ürse, Okan Urun, David Fischer ve Laila Nielsen. Uluslararası bir seyirci topluluğunun katılımıyla gerçekleşecek, farklı sanal ve fiziksel biçimlerin yer aldığı performansın dili İngilizce olacak.

Türkiye’nin yeni medya alanında öncü oluşumlardan Bahçeşehir Üniversitesi Oyun Laboratuarı “BUG LAB”, Bahçeşehir Üniversitesi Sanat Direktörlüğü “BAU ART”, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Kültür ve Bilim Bakanlığı, NRW Sahne Sanatları Devlet Ofisi bu araştırma sürecine destek veren kurumlar arasında yer alıyor.

Seyircilerin performans boyunca eş zamanlı olarak bilgisayar ve akıllı telefon kullanmaları gerekmektedir.

30 Mayıs Cumartesi 20.00

31 Mayıs Pazar 16.00 ve 20.00 

Rezervasyon: 0554 456 57 92

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku