Perdesiz Sahne, Pandemiye Rağmen Yeni Oyunlarla Seyirciyle Buluşmaya Devam Ediyor

editor
1214 Görüntülenme

Perdesiz Sahne, pandemi koşullarına ve kısıtlamalarına rağmen Ekim ayında açtığı 2020-2021sezonunu dokuzu yeni, onbir oyunla devam ettiriyor. “Tüm dünya dijitalleşebilir ama tiyatro asla” sloganıyla yoluna devam eden Perdesiz Sahne’nin Genel Sanat Yönetmeni İskender Atilla Atasoy, yaptığı açıklamada yaşadıkları tüm sorunlara rağmen oyunlarını sahnelemek için direndiklerini belirtiyor ve “devletten yardım bekleyerek deği, üreterek, çalışarak, savaşarak bu mücadeleyi kazanacağımızı düşünmekteyiz.” diyor.

Yirmidört Saat, 29 Mart (bu akşam) 18:30’da prömiyer yapıyor

İskender Atilla Atasoy‘un açıklaması şöyle:

Pandemi yasakları kalktığından beri saat kısıtlamasına rağmen Ekim 2020’den bu yana üretmeye ve ülkemiz tiyatrosuna ülkemiz seyircisine hizmet vermeye devam ediyoruz.

Tiyatronun her koşulda tarihine, etiğine saygısızlık etmeden zor koşulların en zor dönemini yaşamamıza rağmen 9 yeni oyun olmak üzere  toplam 11 oyun ile  seyircimizi sahnemizde ağırlıyoruz.

Tiyatronun durması için dünyanın durması gerekir fikri ile hareket ederken tiyatroyu hayatlarının vazgeçilmezi olarak seçmiş insanların evde kalmalarını değil sahnede olmalarını sağlamak için her türlü maddi manevi şartları sağlamaya çalışarak mücadele veriyoruz.

Belki eskisi kadar fazla seyirci umudumuz olmuyor ama bazen iki, bazen onbeş seyirci ile günü bitiriyoruz.

Hem kendimizin hem tiyatro severlerin bu zor günlerde sığınabildiği bir güven alanı inşa ederken elbette türlü imkansızlıklar yaşıyoruz ancak ömrünü tiyatronun ya da tiyatronun var oluşuna ve ülkede devamını sağlamak için harcamış nice ustaların duruşu, hayatı ve inançları ile tüm gücümüzle savaşıyoruz.

Tüm dünya dijitalleşebilir ama tiyatro asla” sloganıyla sahnede verdiğimiz savaş ülkemiz seyircisini günün gereklilikleri doğrultusunda sahneden uzaklaştırmamak, tiyatrodan koparmamak ve seyirci koltuğundan koparıp ekran karşısına almamak içindir.

01 Temmuz 2019 tarihinde tiyatrolar açılabilir kararı alındıktan sonra birikmiş kira borçlarını yapılandırarak ve tüm gün/saat kısıtlamalarına çözüm getirerek bir şekilde Ekim 2020’de sezonu açtık. Türkiye’de tek program yapan sahne olduk. Sesimiz çok çıkmasa da ya da sesimizi duyurabilecek kadar şan, şöhret sahibi olmasak bile Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında günden güne artan yeni oyun sayısıyla seyirciyi tiyatrosuz bırakmadık.

Tiyatro sahne dışında hiçbir yerde olmaz. Olduğu takdirde adı tiyatro olmaz.

Üretmezsek yok oluruz diyerek yolumuza devam ediyoruz. Pandemi öncesi ne yaptıysak bugün ve sonrasında da aynı şekilde daha da fazla çalışarak yapmaya devam edeceğiz. Yarın kıyamet kopacağını bilsem bir tiyatro açarın diyen Muhsin ERTUĞRUL‘un hayalleri ve gücünü yanımıza alarak daha fazla üreteceğiz.

Çünkü devletten yardım bekleyerek değil, üreterek, çalışarak, savaşarak bu mücadeleyi kazanacağımızı düşünmekteyiz.

İskender Atilla ATASOY

Perdesiz Sahne

Genel Sanat Yönetmeni

 

Perdesiz Sahne Nisan Ayı Programı

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku