KHK ile Kapatılan Sanat Derneği (Drased) KHK ile Açıldı…

editor
826 Görüntülenme

Merkezi Mardin’de bulunan Dramatik Sanatlar Eğitim ve Araştırma Derneği (DRASED), OHAL kapsamında 23 Temmuz 2016 tarih ve 667 sayılı kanun hükmünde kararname ile kapatılmıştı.

Dernek geçtiğimiz günlerde yayınlanan kararname ile yeniden açıldı. Dernek adına, yönetim kurulu başkanı Nurhan Öktem tarafından yapılan açıklama şöyle:

Drased- Basın Açıklaması
Merkezi Mardin’de bulunan, Dramatik Sanatlar Eğitim ve Araştırma Derneği (DRASED); sanatın gücüne, geliştiriciliğine,  geleceğe taşıyan yanına inanan; kentin dokusuyla bütünleşen işler yapan, çocukların ve gençlerin kendilerini keşfetmesindeki katkısına inanan; sanat aşığı insanların buluştuğu bir çatıdır.

Dramatik sanatlar adına – drama, tiyatro, sinema başta olmak üzere- dramatik sanat aktivitelerinin etkinleştirilmesi ve belirtilen alanlarda eğitimler, kurslar, sertifikalı programlar, festivaller düzenleyerek ve araştırmalar yaparak dramatik sanatların gelişimini sağlamak amacıyla kurulmuş olan-derneğimiz, OHAL kapsamında 23.07.2016 tarih ve 667 sayılı kanun hükmünde kararnamenin III. sayılı cetveli gereğince kapatılmıştı.

Kapatma kararının hemen ardından, öncelikle Mardin Valiliğine, İçişleri Bakanlığına, Türkiye Büyük Millet Meclisine ve son olarak Başbakanlık Makamına, derneğimizin kapatılmasıyla ilgili;ciddi bir yanlışlık yapıldığını ve bu konuda inceleme yapılarak bu haksız suçlamanın bir an önce açıklığa kavuşturulması ve haksızlığın giderilmesi hususunda yapmış olduğumuz başvurularımız amacına ulaşmış ve derneğimiz (DRASED) 22.11.2016 tarih ve 667 sayılı kanun hükmünde kararname (10. madde ve 165 sıra no) ile yeniden açılmıştır.

Derneğimiz, tüm hızıyla etkinliklerine başlayacak olup, eğitim çalışmalarımız ve yeni projelerle birlikte, çocuk ve gençlerimizi bugüne kadar olduğu gibi; yaşamın iyi, güzel ve doğrusuyla, buluşturmaya devam edecektir.

Özellikle DRASED in en önemli etkinliklerinden biri olan, 7-14 Kasım 2016 tarihleri arasında gerçekleşmesi planlanan ve yukarıda açıkladığımız nedenle gerçekleşemeyen  7. Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali, 2017 yılında Kasım ayının ilk haftasında gerçekleşecek olup, Mardin il, ilçe ve köylerinde yaşayan çocuklarla ve gençlerle buluşmaya devam edecektir.

Kamuoyuna-saygıyla-duyurulur…

Nurhan ÖKTEM
DRASED Yönetim Kurulu Başkanı

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku