İBB Şehir Tiyatroları’nın Yeni Çocuk Oyunu “Bir Gece Masalı”, Yarın Prömiyerini Yapıyor

editor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları William Shakespeare’in yazdığı, Neşe Erçetin’in uyarladığı, Musa Arslanali’nin yönettiği Bir Gece Masalı adlı çocuk oyununu seyirciyle buluşturuyor. 2022-2023 sezonunun yeni çocuk oyunu Bir Gece Masalı, 18 Aralık 2022 Pazar günü 12:00’de Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde prömiyerini yapıyor.

Eserlerinde insan ve insana dair hikâyeleri oldukça çarpıcı ve etkileyici bir dille anlatan usta yazar William Shakespeare’in ünü yüzyılları aşarak günümüze ulaşan ve en çok sahnelenen romantik komedisi Bir Yaz Gecesi Rüyası’ndan uyarlanan Bir Gece Masalı, Atina ormanının derinliklerinde sürprizlerle ve gizemlerle dolu bir gecede yaşananları sahneye aktarıyor. 

Oyun, Hayal ile Gerçek Arasında Gizemli Bir Geceyi Anlatıyor

Ormanda kaybolan ve birbirini arayan dört gencin karmaşık bir hal alan ilişkileri, eşeğe dönüşen bir adam ve ona aşık olan Periler Kraliçesi’nin başından geçenlerin komik bir dille anlatıldığı oyun, dönemin popüler figürleri cinler, periler ve büyülerin de katılımıyla masalsı bir dünyaya taşınıyor. Hayal ile gerçek arasındaki çizginin belirsizleştiği bu dünyada, gizemli bir gecenin sonunda biraz yardımla da olsa herkes mutlu sona ulaşmayı başarıyor.

Dehası yüzyılları aşarak günümüze ulaşan Shakespeare’in ironi içeren bir dille ele aldığı ilişkileri benzer bir bakış açısıyla, sevgi ve arkadaşlık ilişkilerini odağa alarak aktaran Bir Gece Masalı, oyun kişilerinin beklenmedik çeşitli olaylarla sınandıkları bir gecenin sonunda doğruyu bulmalarını anlatıyor.

Dramaturgisini Hande Ören’in, müziğini Orhan Enes Kuzu’nun, dekor-kostüm tasarımını Duygu Can’ın, ışık tasarımını Mustafa Türkoğlu’nun, efekt tasarımını Caner Özdemir’in, koreografisini Doğan Şirin’in yaptığı, fotoğraflarını Ahmet Çelikbaş’ın çektiği oyunda Ayşe Nurseli Tırışkan Akpınar, Burhan Yeşilyurt, Çağlar Ozan Aksu, Güzin Alkan, Hüseyin Emre Şen, Mehmet Emre Ertunç, Oğuzhan Oğuz, Ömer Naci Boz, Seda Yılmaz, Serap Doğan rol alıyor.

Oyun, 18, 25 Aralık 2022 tarihlerinde Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde.

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku