Dijitallab: Performans Projesinin 3. Çevrimiçi Semineri: “Dijital Bir Çağda Tiyatro ve Medyatize Dramaturji”

editor
1019 Görüntülenme

Dijital Dramaturji ve Dijital Teknolojiler İçin Eğitim ve Üretim Programı Dijitallab: Performans’ın ‘Dijital Bir Çağda Tiyatro ve Medyatize Dramaturji’ isimli üçüncü çevrimiçi semineri, bu Pazar 17.00 de Zoom’da ve Cihangir Akademi Youtube’da canlı olarak yayımlanacak. 

Medyalaşma nedir? Medyalaşan bir tiyatro ne anlama gelir ve dramaturjik yapıyı ve yaklaşımı nasıl şekillendirir? Seda İlter bu seminerde, günümüz tiyatrosunun ve özellikle tiyatro metninin medyalaşan hayatımız ve algımız doğrultusunda nasıl evrimleştiği ve günümüz dünyasına sunduğu yeni bakış açılarını tartışmaya açıyor. Çeşitli örneklerle ve kuramsal anlatılarla, medyalaşan dramaturjinin aslında sahnede kullanılan ve tiyatro metinlerinde konu edilen teknolojilerin ötesinde, estetik ve politik bir olgu olduğunu vurguluyor.

Seda İlter, Londra Üniversitesi (Birkbeck College) tiyatro ve performans bölümünde akademisyen olarak görev yapmaktadır. İlter’in araştırmaları medya kültürü ve tiyatro, medyalaşan dramaturji, dijital estetik, postdramatik tiyatro, uyarlama ve güncel tiyatro metinleri gibi konuları kapsamaktadır. İlter’in Contemporary Theatre Review, Modern Drama, ve Performance Research gibi uluslararası akademik dergilerde yayınları bulunmaktadır. İlter’in Mediatized Dramaturgy: Evolution of Playtexts in the Media Age (Medyalaşan Dramaturji: Medya Cağında Tiyatro Metinlerinin Evrimi) başlıklı kitabı Ağustos ayında Bloomsbury (London) yayınevi tarafından yayımlanacaktır. İlter, aynı zamanda Tim Crouch’un The Author (Yazar) adlı oyununu Türkçe’ye cevirmiş ve 2015 – 2016 arasında, İstanbul Talimhane tiyatrosunda yönetip sahnelemiştir.

9 Mayıs Pazar 17.oo – 18.30

Seminer ücretsizdir. Zoom’a katılmak için kayıt lütfen formunu doldurun: 

https://docs.google.com/…/1FAIpQLSdJUhuEIISCqH…/viewform

DİJİTALLAB: Performans projesi, dijital dramaturji ve dijital teknoloji üzerine bir dizi çevrimiçi seminer ve üç aylık bir laboratuvar süreci ve hibrit bir performans tasarımı aracılığıyla, dijital teknolojilerin gösteri sanatlarındaki kullanım imkânlarını araştırıyor. Şule Ateş’in Cihangir Akademi markası altında, 2015 yılından beri tasarladığı eğitim programlarına yeni bir başlık ekleyen proje, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından destekleniyor.

Dijitallab: Performans, gösteri sanatları alanının dijital teknolojiler ve dijital performansa dair bilgi birikimini arttırmanın yanı sıra, yeni medya alanı ile gösteri sanatları alanı arasında işbirliği geliştirmeyi hedefliyor. Tamamı ücretsiz ve çevrimiçi gerçekleşecek olan proje etkinlikleri Seminer, Laboratuvar, Performans olmak üzere üç başlık altında toplanıyor. Tamamı kaydedilecek olan etkinlikler, Cihangir Akademi Youtube hesabından yayımlanarak, süresiz olarak erişilebilir olacaklar. 

Şule Ateş ve proje danışmanları Asım Evren Yantaç, Ekmel Ertan, Melis Bilgin, Oğuz Turan Buruk, Oytun Kal ve Seda İlter ve seçilecek 20 katılımcıdan oluşan proje ekibi, Haziran – Eylül ayları boyunca, çevrimiçi buluşarak, hibrid bir performansın tasarımı üzerine çalışacaklar. Bu üç aylık araştırma süreci sonunda, tasarlanan performansın ön gösterimi Eylül ayında yapılacak.

Projenin Haziran – Eylül ayları arasında gerçekleşecek araştırma/laboratuvar süreci için, yeni medya, dijital oyun tasarımı ve yazımı, arttırılmış gerçeklik, etkileşim tasarımı, animasyon tasarımı ve gösteri sanatları disiplinlerinden 20 katılımcı kabul edilecek. Projeye katılmak için 20 Mayıs’a kadar başvuru yapılabilir.

PROJE EKİBİ

Küratör: Şule Ateş

Danışmanlar: Asım Evren Yantaç, Ekmel Ertan, Melis Bilgin,  Oğuz Turan Buruk, Oytun Kal, Seda İlter

Proje Asistanları ve Görsel Tasarım: İrem Uyum, Emre Özdemir  

Video Tasarım ve Kurgu: Emre Özdemir

SEMİNERLER

Gösteri Sanatları Bağlamında Performans ve Performatif Olan      

Zeynep Günsür Yüceil – Ayşe Draz  /  25 Nisan Pazar 17.oo – 18.30

Dijitalleşen Sahne ve Performans     

Mesrure Melis Bilgin – Miran Bulut  /  2 Mayıs Pazar 17.oo – 18.oo

Dijital Bir Çağda Tiyatro ve Medyalaşan (Mediatized) Dramaturji   

Seda İlter  /  9 Mayıs Pazar 17.oo – 18.30

Performans Sanatlarında Etkileşim Tasarımı ve Genişletilmiş Gerçeklik    

Asım Evren Yantaç   / 16 Mayıs Pazar 17.oo – 18.30

XR Teknolojilerinin Dramatik Sanatlarda Kullanımı       

Oytun Kal  / 23 Mayıs Pazar 17.oo – 18.30

Giyilebilir Cihazların Rol Yapma Oyunlarında Kullanımı   

Oğuz ‘Oz’ Buruk   /  30 Mayıs Pazar 17.oo – 18.30

 

*Detaylı Bilgi ve kayıt linkleri: https://linktr.ee/DijitallabPerformans

İletişim: dijitallabperformans@gmail.com / cihangirakademi@gmail.com 

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku