“Dido” Yepyeni Haliyle Kadıköy Boa Sahne’de

editor
1124 Görüntülenme
Dansçı ve koreograf Korhan Başaran, dans tiyatrosu olarak yarattığı Dido yepyeni haliyle Kadıköy Boa Sahne’de karşınızda!
Oyun Hakkında:

Korhan Başaran, Romalı şair Virgil’in Aeneid ve İngiliz yazar Christopher Marlowe’un Kartaca Kraliçesi Dido eserlerinden ilham alarak kurguladığı tek kişilik performansında seyirciyi dönüştürücü bir deneyimin tam kalbine götürüyor.

Antik tarihin iki önemli figürü olan Kraliçe Dido ve Truvalı Aeneas’ın ilişkisinden yola çıkarak kırık bir kalbin insana fiziksel ve ruhsal olarak yaşattıklarını anlatan performans, tutkusu ve sadakati yüzünden yavaşça ölüme sürüklenen Dido’nun Aeneas’a duyduğu aşkın deliliğini yansıtıyor. Disiplinlerarası performans, Tolga Yayalar’ın sürprizlerle dolu ses tasarımı ve Ataman Girişken’in mekânı devamlı yenileyen görsel tasarımıyla seyirciyi zaman ve mekân algısına meydan okuyan bir hikayeyi yaşamaya davet ediyor.

2022 Ocak ayında Bilkent Tiyatro’da eserin öngösterimlerini yaptiktan sonra Company RAu, 26. Istanbul Tiyatro Festivali kapsamında 02 Kasim 2022’de Istanbul Alan Kadikoy’de Dido’nun dünya prömiyerini gerçekleştirmiştir.

Başaran’ın 2012 yılında New York’taki Between the Sea Festivali’nde sunduğu RAu fikrinden doğan Company RAu, kuruluşundan bu yana ürettiği uluslararası projelerle BAM Brooklyn, Alvin Ailey Tiyatro, Zorlu PSM, Cunningham Studio, Baryshnikov Merkezi gibi mekânlarda izleyicilerle buluştu. Estetik arayışının temelini tecrübeden almakla birlikte, değişime açık olma, kırılganlıktan ve belirsizlikten korkmadan ilerleme düşüncelerini benimseyen RAu, çalışmalarına İstanbul’da devam ediyor.

Oyunun Künyesi:

Oyun yaklaşık 60’ sürmektedir; ara yoktur.

Yaş Sınırı: 13+

Vergilius’un Aeneid ve Christopher Marlowe’un Kartaca Kraliçesi Dido eserlerinden ilhamla Yazan, Yöneten: Korhan Başaran

Müzik: Tolga Yayalar

Görsel Tasarım / Projeksiyon: Ataman Girişken

Kostüm Tasarımı: Ümit Ünal Koleksiyonu

Performans: Korhan Başaran

Oyun Takvimi:

5 Mart Salı 20:30 Kadıköy Boa Sahne

Biletler Kadıköy Boa Sahne gişesi ve biletinial.com‘da

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku