Binevş Kültür ve Sanat Derneği Yasadışı İzlenmiş

editor
Binevş Kültür ve Sanat Derneğine yönelik soruşturmada gözaltına alınan 37 kişinin ifade işlemleri başladı. Avukatlar, polisin derneğe kamera yerleştirerek yasa dışı izlediğini söyledi.

Binevş Kültür ve Sanat Derneğine yönelik başlatılan soruşturmada gözaltına alınan 37 kişinin ifade işlemleri başladı. Avukatlar, polisin derneğe kamera yerleştirerek yasa dışı izleme yaptığını belirtti.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada, 27 Haziran’da Adana, Mardin, Mersin, Van ve Diyarbakır’da bazı evlere baskın düzenlendi. Baskınlarda aralarında HDP Adana İl Eş Başkanları Helin Kaya ve Mehmet Karakış ile HDP Parti Meclisi üyesi Ahmet Yıldız’ın da bulunduğu 37 kişi gözaltına alındı. “Gizlilik” karının uygulandığı dosyada 37 kişi, “terör örgütü üyesi olmak” ve “terör örgütü adına faaliyetlerde bulunmak” iddiasıyla suçlanıyor.

Gözaltına alınan 37 kişinin emniyet ifadeleri gruplar halinde alınmaya başlandı. Avukatlar, polisin yasa dışı bir şekilde Binevş Kültür ve Sanat Derneğine iki adet gizli kamera yerleştirdiğini ve bu kameraların aldığı kayıtların ifadede sorulduğu aktardı. Yine dernek binasına girip çıkanların fotoğraflarının çekildiği, teknik ve fiziki takibe alındıkları da belirtildi. Avukatlar ifade işlemlerinde derneğin sanatsal faaliyetlerinin de “suç” gibi yöneltildiğini ifade etti.

Gözaltındaki 37 kişinin ifade işlemleri sürüyor.

Gözaltında tutulanların isimleri şöyle: HDP Adana İl Eş Başkanları Helin Kaya ve Mehmet Karakış, HDP Parti Meclisi üyesi Ahmet Yıldız, HDP Gençlik Meclisi üyesi Mazlum Gök, DBP Çukurova Bölge Eş Sözcüleri ŞilanTurğa ve Enver Güler, Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcısı Funda Buyruk, TJA aktivistleri Emetullah Akçaray ve Sever Uzun, Binevş Kültür ve Sanat Derneği üyeleri İlyas Arzu, Murat Gürbüz, Suat Ekin ve Jiyan Savcı; AYKAY-DER Eş Başkanı Suphiye Bayav ve Jiyan Aslan ile Mahsum Uzun, Zilan Çiçek, Mehmet Saruhan, Hayrettin Öz, Mehmet Sait Dikmen, Vakkas Durgut, Evin Özbay, Dilan Yiğit, Gülbahar Akman, Yaşar Akman, Mehmet Solmaz, Bedri Şengül, Zilan Taş, Ayşe Solmaz, Mehmet Aykut, Ramazan Demirhan, Abdullah Ayav, Abdurrahman Oral, Ahmet Akdoğan, Ayşe Irmak, Tacettin Başar, Şirvan Aksoy.

Kaynak:https://www.evrensel.net/haber/465245/binevs-kultur-ve-sanat-dernegi-yasa-disi-izlenmis

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku