Avrupa’nın İlk Arttırılmış Gerçeklik (AR) Teknolojisi Kullanan Canlı Sahne Tiyatro Oyunu: “Briar & Rose”

editor
1334 Görüntülenme
Avrupa’nın ilk arttırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi kullanan canlı sahne tiyatro oyunu olan Briar & Rose etkinliği, Üç Norveç tiyatrosu ve Türkiye’den bir genişletilmiş gerçeklik (XR) prodüksiyon şirketi olan Glitch Studios’un işbirliği ile gerçekleştirildi.
Briar & Rose Hakkında:

Üç Norveç tiyatrosu, uluslararası ortakları ile yaptıkları benzersiz işbirliğiyle, anasahne prodüksiyonunda artırılmış gerçeklik (AR) kullanarak Avrupa’daki ilk canlı sahne tiyatro performansını sunuyor, çocuklara akıllara durgunluk veren bir deneyim yaşatıyor, onları ejderhalar ve perilerle karşı karşıya getiriyor.

Nordland Teater, Teater Vestland ve Teatret Vårt birlikte 40 mekânda turne yaparak 2023’te 5 yaş ve üzeri 5.000’den fazla izleyiciye ulaşacak. 2025’te planlanan 2. turda ise gösterinin toplam 8.000 izleyiciye ulaşması bekleniyor.

“Şimdiye kadar izlediğim en iyi filmden daha da iyi!”

5 yaşındaki izleyici

Deneyim:

Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisini sahnedeki oyuncularla harmanlayan çocuk oyunu “Briar & Rose”, seyirciyi masal diyarına dalmaya ve bu diyarın büyülü sakinleriyle etkileşime girmeye davet ediyor.

Seyirci, Briar & Rose’un Krallığı felaketten kurtarmasına yardım ederken, büyülü ormanı, su altı dünyasını ve diğer ortamları keşfederken, artırılmış gerçeklik aracılığıyla efsanevi yaratıklar ve ejderhalarla etkileşime girerek masal diyarında büyüleyici bir yolculuğa çıkıyor.

“Anne, tekrar izlemek istiyorum! Bu şimdiye kadar gördüğüm en iyi şey!”

7 yaşındaki izleyici

Teknoloji:

Bu projenin arkasındaki teknoloji, büyük salonlardaki kitlesel izleyici uygulamaları için tasarlanmış Artırılmış Gerçeklik platformu ARShow ile Avrupa çapında yüksek kaliteli Karma Gerçeklik (XR) deneyimleri üretme konusunda uzun bir geçmişe sahip XR yapım stüdyosu olan Glitch Studios’un işbirliğiyle ortaya çıktı.

ARShow’un platformu, Glitch Studios’un sanal 3D animasyon nesneleri oluşturmasını ve bunları fiziksel sahnedeki gerçek aktörlerin yanına yerleştirmesini mümkün kıldı. Teknoloji aynı anda 250’den fazla izleyici kulaklığına yayın yaparak her yaştan izleyiciye büyüleyici bir artırılmış gerçeklik deneyimi sunuyor.

“İyi ne kelime, iki kere iki iyiydi!”

6 yaşındaki izleyici

İşbirliği Yapan Ekip:

Teater Vestland – 1977’de Vestland bölgesi için kurulan bölgesel tiyatro

Nordland Teater – 1979’da Nordland bölgesi için kurulan bölgesel tiyatro

Teater Vårt – 1972’de Møre og Romsdal bölgesi için kurulan bölgesel tiyatro

Glitch Studios – Norveç, Birleşik Krallık ve Türkiye’de ofislere sahip XR prodüksiyon stüdyosu

ARShow – AR paylaşımlı grup deneyimlerini destekleyen platformunu dünyanın ilk geliştiren firma

Storyline Studios – Norveç’in en büyük film post-production ve film hizmet şirketi

Fragman izlemek için:  https://vimeo.com/879160260/b8799fad8c?share=copy

 

 

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku