22. Adana Tiyatro Festivali “Ağaçlar Ayakta Ölür” Oyunuyla Perdelerini Açtı

editor
1445 Görüntülenme

Bu yıl 22’ncisi düzenlenen Adana Tiyatro Festivali Nevra Serezli’nin başrolü Nuri Gökaşan’la paylaştığı Tiyatro Kare’nin duygusal komedisi “Ağaçlar Ayakta Ölür” oyunuyla başladı. Festival 21 Haziran’da sona erecek.

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen festivalin açılışına Adana Valisi Süleyman Elban, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ve Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan katıldı.

Tiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunan ustalara minnet ve saygı duymak amacıyla, 2005 yılından bu yana verilen Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü, bu yıl usta oyuncu Nevra Serezli’ye değer görüldü. Serezli ödülünü teslim alırken yaptığı konuşmada,”Başarı bir yolculuktur bir varış noktası değil. Ben de bu yolculukta eğer genç insanlara biraz dokunabildimse, biraz örnek olabildimse ne mutlu bana” ifadelerini kullandı.

Törenin ardından Nevra Serezli’nin başrolü Nuri Gökaşan’la paylaştığı, Tiyatro Kare’nin sahneye koyduğu “Ağaçlar Ayakta Ölür” oyunuyla festivalin açılışı yapıldı.

Merkez Park’ta sahnelenecek oyunlar

Festival bu yıl Türkiye’nin birçok ilinden 9 devlet tiyatrosu, 7 özel tiyatro ve 1 şehir tiyatrosunun katılımıyla toplam 18 farklı oyuna ev sahipliği yapacak.

Tiyatro Kare’nin “Ağaçlar Ayakta Ölür”, Ankara Devlet Tiyatrosu’nun “Anna Karenina”, Sivas Devlet Tiyatrosu’nun “Kendime Kıyamam”, Tiyatro Kedi’nin “Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını”, Semaver Kumpanya’nın “Cardenio”, Bursa Devlet Tiyatrosu’nun “Akide Şekeri”, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun “Seksen Günde Devr-i Alem”, İzmir Devlet Tiyatrosu’nun “Yıldızların Altında” ve Kocaeli Şehir Tiyatroları’nın “Macbeth” adlı oyunları Merkez Park’ta sahnelenecek.

Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde sahnelenecek oyunlar

DOT Tiyatro’nun “Sesin Resmi”, Kumbaracı 50’nin “Muamma”, Ankara Devlet Tiyatrosu’nun “Sonsuzluk Kitabevi”, Van Devlet Tiyatrosu’nun “Penceredeki Atlar”, Kuzgun Yapım’ın “Tuna Kıvrımı”, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nun “Kürk Mantolu Madonna”, Sadri Alışık Tiyatrosu’nun “Dali’nin Kadınları”, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun “Her Şey Yolundaymış Gibi” ve Kocaeli Şehir Tiyatroları’nun “Otobüs Durağında Üç Bencil” adlı oyunları Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde sahnede olacak.

Pandemi tedbirleri

22. Adana Tiyatro Festivali COVID-19 pandemisi nedeniyle bu yıl kısıtlı sayıda seyirciyi kabul edecek. Oyun temsilleri öncesinde seyircilerin ateşi ölçülecek, HES kodları kontrol edilecek ve biletlerdeki QR kodların okutulmasıyla seyirciler temassız bir şekilde salona alınacak. Oyun bitimine kadar seyircilerin maske ile oyunu izlemesinin zorunlu olduğu festivalde, görevli tüm personel de maske ve siperlik kullanacak.

Kaynak: https://www.kulturservisi.com/p/22-adana-tiyatro-festivali-agaclar-ayakta-olur-oyunuyla-perdelerini-acti/

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku