Yunus Emre Aspendos’ta Perde Açtı

editor

Devlet Tiyatroları, Aspendos Antik Tiyatrosu’nun yaklaşık 2 bin yıllık tarihi atmosferinde “Yunus Emre”yi sahneledi.

2021 yılı, Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü olması münasebetiyle UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmış, 30 Ocak 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Genelge ile de 2021 yılı Cumhurbaşkanlığı tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edilmişti.

Bu kapsamda sahnelenen, Sönmez Atasoy’un yazdığı, Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Kurt’un yönettiği ‘Bizim Yunus’ adlı oyunu antik tiyatroyu dolduran sanatseverler ilgiyle takip etti.

Oyunun seyircili ilk kez perde açtığını belirten Kurt, “Oyun, ilk gösterimini Kültür ve Turizm Bakanlığımızın ‘Ramazan Etkinlikleri’ kapsamında DT tarihinde ilk kez TRT 2’den canlı yayınla seyircisiz bir şekilde gerçekleştirmişti. Seyirciyle ilk defa Aspendos’un tarihi atmosferinde buluştuk” dedi.

Kurt, oyunu yaklaşık 1500 sanatseverin takip ettiğini söyleyerek şöyle konuştu:

“2021 yılı ‘Yunus Emre ve Türkçe Yılı’ kapsamında sahnelediğimiz oyunumuzu yaklaşık 1500 kişi ilgiyle izledi. Bu durum, bizleri çok mutlu etmenin yanında seyircinin tiyatroyu, bizlerinde hem seyirciyi hem de seyircinin alkışını ne kadar özlediğimizi hatırlattı. Kovid-19 önlemlerinin tümünü alarak gerçekleştirdiğimiz etkinliğimize katılan tüm seyircilerimize teşekkür ederim.”

Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncusu ve oyunda Yunus Emre’yi canlandıran Alpay Ulusoy ise oyunun daha önce ekranlardan prömiyer yaptığını ancak kendisi için asıl prömiyerin seyircilerin alkışlarının duyulduğu Aspendos olduğunu söyledi.

Dekor tasarımının Hakan Dündar’a, kostüm tasarımının Funda Karasaç’a, ışık tasarımının Mustafa Bal’a ve müziklerinin Nedim Yıldız’a ait olduğu oyun ‘Yüreklerimiz neyi arar bu yolculukta’ temasını işliyor.

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku