“Uyandığımda Sesim Yoktu” Seyirciyle Buluşuyor!

editor
1271 Görüntülenme

“Uyandığımda Sesim Yoktu” (orijinal adıyla Mouthpiece) çağdaş/fiziksel tiyatronun yeni yazılmış en iyi örneklerinden… Kanada, Birleşik Krallık, Amerika ve birçok Avrupa ülkesinde kapalı gişe oynanan oyun, şimdi Türkiye’de.

Oyun, usta yönetmen Tamer Levent rejisiyle Bu Yapım ile tiyatroseverlerle buluşuyor.

Burcu Görek ve Nur Dilara Gül’ün performansıyla seyirciyle buluşan oyun, modern kadının kafasındaki iç çatışmayı, ikircikli hali, fiziksel, grotesk, epik, dramatik tiyatro yaklaşımlarıyla ve akapella yardımıyla çağdaş bir anlatıma kavuşturuyor.

Oyun Hakkında:

Bir sabah uyandığında annesinin öldüğünü öğrenen Cassandra, annesi için hazırlaması gereken anma konuşması üzerinden içine düştüğü yalnızlıkla birlikte kadına yönelik her türlü baskı ve şiddeti sorgulamaya ve özeleştiri yapmaya başlar. Bastırılmış kişiliğinin yarattığı başkaldırıyla, erkeklerde normal görülen davranışların kadınlarda anormal görülebileceği tepkisini de gösteren oyun; farkındalık sahibi bir Kanadalı kadının tepkisinin, Türkiye kadınından farklı olmadığının da kanıtı.

“Uyandığımda Sesim Yoktu”, açık bir şekilde baskı gören, örtülü bir baskının içinde kendini bulan, yaşadığı birçok korku ve toplumun ona dayattıklarından dolayı kendini ifade edemeyen, sesleri kısılmış, hırpalanmış, hatta canice öldürülmüş kadınların hakları için yazılmış bir başkaldırı oyunudur.

“Uyandığımda Sesim Yoktu” bir başkaldırı ve meydan okuma olarak, kadınların özgürce kendi seslerini bulabildikleri, kendilerini ifade edebildikleri bir toplumun mümkün olacağını göstermeyi hedefliyor.

Oyunun Künyesi: 

Yapımcı: Bu Yapım

Yazan: Amy Nostbakken & Norah Sadava Çeviren: Gökçenur Şehirli

Yöneten: Tamer Levent

Koreograf: Utku Demirkaya

Müzik Direktörü: Batınhan Altun

Işık: Gökhan Davulcu

Kostüm: Fatoş Aydoğdu

Fotoğraf: Fethi Karaduman

Afiş Tasarım: Berkcan Okar

Reji Asistanı: Başak Bilge Kutlu

Asistanlar: Selen Çakırhan & Gülşah Bayram

OYUNCULAR:

Burcu Görek

Dilara Gül

Mouthpiece 2016-2017 Sezonunda Toronto Tiyatro Eleştirmenleri tarafından Yılın En İyi Kanada Oyunu seçildi. 2017 yılında Edinburg Fringe Festivali’nde pek çok ödülün sahibi oldu.

2019:

The Merritt Award for Outstanding Presentation

2017: 

The Stage Award for Performance at the Edinburgh Fringe Festival

The Summerhall Jawbone Award at the Edinburgh Fringe Festival

The Carol Tambor Award at the Edinburgh Fringe Festival

Dora Award: Outstanding Sound Design/Composition in the General Theatre Division.

2016:

Mouthpiece was nominated for a Capital Critics Circle Award (Ottawa) for Best Professional Production. Mouthpiece has won the award for ‘Best New Canadian Play’ at the Toronto Theatre Critics Awards for the 2016/17 season.

Mouthpiece was nominated for three My Entertainment Awards: Outstanding Production, Outstanding Actress and Outstanding Lighting & Sound Design

Oyun Takvimi:

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku