Tiyatrokare’ye Samsun’da Sahne Yok: Dört Yıldır Geri Çevriliyor

editor
691 Görüntülenme

tiykareTiyatro Kare’nin kurucusu Nedim Saban, ‘dolu olduğu’ gerekçesiyle Samsun DOB sahnesinden 4 yıldır geri çevrildiklerini söylüyor. DOB Müdürü Volkan Kıran ise bir yanlış anlaşılma olduğu kanısında.

Samsun Devlet Opera ve Balesi (DOB) Müdürlüğü, Tiyatro Kare’nin yıllardır sahneye taşıdığı, Zülfü Livaneli’nin yazdığı “Leyla’nın Evi” adlı oyunun, operaya ait sahnede sahnelenmesine “sahnenin dolu olduğu” gerekçesiyle izin vermedi. Tiyatronun kurucusu Nedim Saban, yaklaşık 4 yıldır bu operaya ait sahnede oyunlarını sahnelemek istediklerini ancak her seferinde müdürlüğün “dolu” yanıtını verdiğini belirterek, “Opera sahnesini özel tiyatrolara açmak istemiyor. Özel tiyatrolar Samsun’da mağdur oluyor” dedi. Samsun DOB Müdürü Volkan Kıran ise kendisinin de bale sanatçısı olduğuna dikkat çekerek, “Tiyatrolara karşı tavır almamız asla mümkün değil” görüşünü dile getirdi.

Samsun DOB Müdürü Volkan Kıran’la da görüşmelerde bulunduğunu, ödüllü bu oyunun mutlaka Samsun’da da sahnelenmesi gerektiğini belirttiğini söyleyen Saban, bu durumun “politik bir tavır olduğunu düşünmediğini” de kaydetti. “Oyunu her yerde sahneledik, bir tek Samsun’a gidemiyoruz. Biz, özel tiyatrolar olarak oyunlarımızı herhangi bir düğün salonunda sahnelemek istemiyoruz. Samsunlu vatandaşın ne günahı var? Neden bir tiyatro oyununu düğün salonunda izlesin, olanaklı salonlar varken” diyen Saban, belediyeye ait Atakum’un sahnesinin de “inanılmaz pahalı” olduğunu vurguladı. Saban, “Atakum, bu salonun 2 katı ücretli. Ancak her şeye karşın 8 Ocak’ta Ordu’da, 9 Ocak’ta da Samsun’dayız” diye konuştu.

Samsun DOB Müdürü Volkan Kıran ise şu açıklamayı yaptı: “Tiyatrolara karşı tavır almamız asla mümkün değil. Ben de bir bale sanatçısıyım. Salonu neden tahsis etmek istemeyelim? Nedim Bey, ülkemizin yetiştirdiği değerli sanatçılardan bir tanesi. Ancak onların sahneyi istedikleri tarihte bir doluluk söz konusuydu. Bir yanlış anlaşılma söz konusu.”

Kaynak: Seda Güneysu, Cumhuriyet

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku