Teatro Rudius, “Çiçekçi Sokağı”, “Sorgu” ve “Deli Şair Ömer Seyfettin” Oyunlarıyla İstanbul, Sakarya ve Bursa’da

editor
1192 Görüntülenme

“Bir özgürlük meselesi” sloganıyla kurulan Teatro Rudius “Çiçekçi Sokağı”, “Sorgu” ve “Deli Şair Ömer Seyfettin” oyunlarıyla mart ayında İstanbul, Sakarya ve Bursa’da tiyatro severlerle buluşmaya devam ediyor! Gün yüzüne çıkan sırların ışığında bir adalet, bir cinayet, bir kadın hikâyesini sahneye taşıyan müzikli “Çiçekçi Sokağı” oyunu, 1 Mart’ta Sakarya TED Koleji Konferans Salonu’nda, 29 Mart’ta ise Bursa’da BAOB Sahne’de izleyiciyle buluşacak. Coğrafya gözetmeden savaş kavramının anlamsızlığının altını çizen ödüllü oyunu “Sorgu”, 9 Mart’ta Sakarya TED Koleji Konferans Salonu’nda, 12 Mart’ta İstanbul’da Baba Sahne’de seyirci karşına çıkacak. Türk hikâyeciliğinin önemli isimlerinden Ömer Seyfettin’in son gününü anlatan “Deli Şair Ömer Seyfettin” oyunu ise 11 Mart’ta Kadıköy Eğitim Sahnesi’nde sahnelenecek.

Biletler, Biletinial.com’da, Biletix’te, Bubilet’te, babasahne.com’da ve salonların gişelerinde!

2019 yılında, Kosta Kortidis ve Akın Kaplan tarafından “Bir özgürlük meselesi” sloganıyla kurulan Teatro Rudius, üç farklı oyununu farklı şehirlerde seyirciyle buluşturmaya devam ediyor. 

“ÇİÇEKÇİ SOKAĞI”

Kosta Kortidis’in, 1900’lerin başında gazetelerde yayınlanmış gerçek bir haberden, Çiçekçi Sokağı’nda işlenmiş bir cinayetten ilham alarak yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği “Çiçekçi Sokağı”, bir adalet, bir cinayet, bir kadın hikâyesini sahneye taşıyor. Başrollerini, sekiz yıl aradan sonra tiyatro sahnelerine dönen ünlü oyuncu Wilma Elles ile Kosta Kortidis’in paylaştığı oyunda aynı zamanda Alp Balkan, İlkay Özşen, Dilara Tabak, Ali Alkın Aydın, Pari Mayıs ve Akın Kaplan rol alıyor. Teatro Rudius’un, komedi ve dramı harmanlayan müzikli oyunu “Çiçekçi Sokağı”, 1 Mart 2024 Cuma akşamı saat 20.30’da Sakarya TED Koleji Koleji Konferans Salonu’nda, 29 Mart 2024 Cuma akşamı 21.00’de ise Bursa’da BAOB Sahne’de seyirciyle buluşacak. 

Bir önceki yüzyılın başlarında Pera’da vuku bulmuş, gazete sayfalarına kaydolmuş kanlı bir hadise… Aşk, tutku, entrika, intikam çemberinde iki perdelik bir hayal ya da perdesiz bir hakikat… Sekiz milletin etrafta dokuz lisan konuştuğu Cadde-i Kebir’in en müstesna sokağının, Çiçekçi’nin, güzeller güzeli, iyi yürekli Despina’nın, yakışıklı ve gizemli Vasilis’in, kalbi kara Periklis’in, bilge meyhaneci Zafiris’in, Pera’nın beyaz eldivenli efendisi Şık Manol’ün ve kahve fincanında hakikati gören Türkan’ın hikâyesi bu. Gün yüzüne çıkan sırların ışığında bir adalet, bir cinayet, bir kadın hikâyesi…

“SORGU”

9 Mart 2024 Cumartesi akşamı saat 20.30’da Sakarya TED Koleji Konferans Salonu’nda, 12 Mart 2024 Salı akşamı 20.30’da ise İstanbul’da Baba Sahne’de izleyiciyle buluşacak olan “Sorgu”, 10. Uluslararası Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri 2023’te Kosta Kortidis’e Tuncer Cücenoğlu Yılın Oyun Yazarı Ödülü’nü getirdi. Kosta Kortidis’in yazıp yönettiği, Akın Kaplan’ın yönetmen yardımcılığını üstlendiği oyunda Kortidis ve Kaplan’la birlikte Sibel Taşçıoğlu ile Özdemir Çiftçioğlu rol alıyor. 

1971 yılının son günleri. Herhangi bir nedenden ötürü savaş durumundaki iki ülke. Ülkelerden birinin kahraman askerlerinden biri, Binbaşı Samantha Andrew, vatana ihanetle suçlanıyor. Onu sorguya çekense hayatındaki en önemli insanlardan biri, yakın dostu Albay Charles Kotalaris. Bir tesadüf bir hayatı alt üst edebilir mi? Hangi güç bir kahramandan bir hain yaratabilir? Vicdan yasaların önüne geçebilir mi? Ve… Bir sorgu odasında bu sorulara yanıt bulunabilir mi?

“DELİ ŞAİR ÖMER SEYFETTİN”

11 Mart 2024 Pazartesi akşamı saat 20.30’da Kadıköy Eğitim Sahnesi’nde sahnelenecek olan “Deli Şair Ömer Seyfettin” oyunu ise, nesilleri öyküleriyle büyüten ölümsüz yazar ve şair Ömer Seyfettin’in hayatının son gününü sahneye taşıyor. 2020 yılında, Ömer Seyfettin’in 100. ölüm yıldönümünde seyirciyle buluşan “Deli Şair Ömer Seyfettin”, yazarın son gününü seyirciye üst üste birkaç kez yaşatırken, hayatından bilinmeyen ve çarpıcı ayrıntıları da gözler önüne seriyor. Kosta Kortidis’in kaleme aldığı ve yönetmen koltuğunda oturduğu oyunda Alper Arık, İlkay Özşen, Kosta Kortidis, Dilara Tabak ve Akın Kaplan birlikte rol alıyor. 

Bir kere mi yaşanır insan hayatının bir günü? Aynı günü bir daha, bir daha yaşamak imkânı var mıdır, hayalimizde de olsa? Belki bir sanrı. Belki de bir rüya. Ömer Seyfettin’in bu dünyadaki son günü. Ölümünden önceki gün. 5 Mart 1920. Bir kere yaşıyor o günü. Bir daha. Belki bir defa daha. Korku, sancı, ateş, öfke, hayal, özlem, aşk, vatan sevgisi, şiir, dil sevdası, dostluk. Hepsi birbirinin içinde. Nesillerin öyküleriyle büyüdüğü adamın bu dünyadaki son gününün hikâyesi bu. Bir Deli Şair’in. Ömer Seyfettin’in.

Teatro Rudius’un oyunları için biletler, Biletinial.com’dan, Biletix’ten, Bubilet’ten, babasahne.com’dan ve salonların gişelerinden temin edilebilir.  

Bilgi için: teatrorudius.com

instagram.com/rudiusteatro

youtube.com/teatrorudius 

twitter.com/teatrorudius

facebook.com/teatrorudius

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku