Sahnede Devleşen Ev Kadınları

editor
Altındağ Belediyesi Kadın Eğitim ve Kültür Merkezleri’ndeki kadınlar, katıldıkları kursların yanı sıra tiyatroyla da ilgileniyor. 16 kadından oluşan Altındağ Belediyesi Tiyatro Topluluğu, profesyonel sanatçılara taş çıkarıyor.

Kimisi emekli, kimisi ev kadını… Onları ortak noktada buluşturan şey ise tiyatro sevdası. Altındağ Belediyesi Kadın Eğitim ve Kültür Merkezleri’ndeki bazı kadınlar, katıldıkları farklı kursların yanı sıra tiyatroyla da ilgileniyor. 16 kadından oluşan ‘Altındağ Belediyesi Tiyatro Topluluğu’, performanslarıyla profesyonel sanatçılara taş çıkarıyor. Aldıkları eğitimin ardından çıktıkları tiyatro sahnesinde yeteneklerini sergileyen kadınlar, izleyenleri kendilerine hayran bırakıyor. Sahne arkasında da sıkı bir dostlukları olan Altındağlı kadınlar, aylarca süren provaların ardından sahneye çıkıyor. Kadınlar kostümlerini giyiyor, ezberlerini yapıyor ve rollerine bürünüyor. ‘Altındağ Belediyesi Tiyatro Topluluğu’, 10 yıldan fazladır faaliyetlerini sürdürüyor. Topluluğa üye kadınlar her dönem değişiyor. Kimisi uzun süreli devam ederken kimisi ise bir kereliğine sahne deneyimini yaşayıp topluluktan ayrılıyor. Altındağlı kadınlar senede bir ya da iki oyun sahneliyor. Kadınlar, bugüne kadar ‘Sinek Kadar Kocam Olsun, Başımda Bulunsun’, ‘Kuvayi Milliye Kadınları’, ‘Sarıkamış Şehitleri’, ‘Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’ oyunlarını sahneledi. Kadınlar bazı oyunlarda gençlik merkezlerindeki gençlerle birlikte de sahne aldı.

ÇOCUKLUK HAYALİMDİ

Haftada üç gün provalara katılan ve sahneye çıkmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyen 74 yaşındaki Zeliha Güngör, tiyatro sevdasını 70 yaşından sonra yaşamaya başladı. “Tiyatro benim çocukluk hayalimdi” diyen Güngör, “Çocukken müsamerelere giderdim, çok severdim. Tiyatroyu çok severdim. Şimdi burada hayallerime kavuştuğum için çok mutluyum. Arkadaşlarımı, sahneyi çok seviyorum. Bize bu imkânları sunan, bu mutluluğu yaşamamıza vesile olan herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Sahnede devleşen ev kadınları

İNSAN VAZGEÇEMİYOR

Kamu kurumundan emekli olan Meral Öztaş ise tiyatro sahnesinin müdavimlerinden. Uzun süredir topluluktaki oyunlarda sahne alan Öztaş ise şunları söyledi: “İnsan bir kere bu sahnenin tozunu yuttu mu, vazgeçemiyor. Her zaman gelmek istiyorum. Burada çok mutluyum. Sahneyi de, arkadaşlarımı da çok seviyorum. Hepimizin hayatına, özgüvenimize çok büyük katkıları oldu.”

Sahnede devleşen ev kadınları
HEPSİ PROFESYONEL BİRER TİYATRO SANATÇISI GİBİ

Altındağlı kadınların başarılarıyla gurur duyduklarını söyleyen Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, Altındağlı kadınların sahneye koyduğu tiyatro oyunlarını izlemekten büyük keyif aldığını belirtti. Başkan Balcı, “Daha önce sahneye koydukları oyunları izledim, gerçekten çok etkilendim. Hepsi gerçekten çok başarılı, profesyonel birer tiyatro sanatçısı gibi performans sergiliyorlar. Evlerinde yemeklerini yapıp, işlerini bitirip, koşa koşa buraya gelip, sahneye çıkıyorlar, provalara katılıyorlar, ezber yapıyorlar. Emek veren tüm kadınlarımızı ve onları çalıştıran değerli hocalarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Altındağ Belediyesi olarak her anlamda sanata ve sanatçıya katkı vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Sahnede devleşen ev kadınları
Altındağlı kadınlar son olarak Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde ‘Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’ oyununu sahneledi.

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/ankara/sahnede-devlesen-ev-kadinlari-42092158

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku