“Rahvan Giden Atlılar” Yeniden Seyirciyle Buluşuyor

editor
935 Görüntülenme

Yazar ve yönetmen Özen Yula’nın 2005 yılında kaleme aldığı “Rahvan Giden Atlılar” eseri, oyuncu / yönetmen Eraslan Sağlam rejisiyle yeniden seyirciyle buluşacak.

İki meddahın birbirine olan sevgisini anlatan oyunda Ertan Kılıç ve Mete Boyar, “Samet Efendi” ve “Kız Ahmet” karakterlerini canlandırıyor. Hareket düzeninde Özge Midilli’nin, müzik ve efekt tasarımında Emrah Can Yaylı’nın, dekor ve kostüm tasarımında Eylül Gürcan’ın, ışık tasarımında Serdar Türkoğlu’nun imzasını taşıyan oyun, 26 Temmuz Pazartesi günü Saat 21.00’da Kadıköy Belediyesi Selamiçeşme Özgürlük Parkı Tepe Sahne’de yer alacak.

Oyun Hakkında:

Kent koleradan karantinaya alınmıştır. Meddahların en genci Kız Ahmet’in hayranı olduğu ustası Meddah-ı Muhteşem Samet Efendi koleraya yakalanmıştır. Eyüp’te bir kahvehanede girdikleri karantinada Kız Ahmet, Samet Efendi’ye “Ömrü uzatacak hikayeler” anlatmak ister. Bu karantina döneminde aralarında bir anlaşma yapmışlardır. Hikayeler anlatılırken kimin daha iyi hikâye anlatıcısı olduğuna kendi aralarında karar vereceklerdir. II. Mahmut Han’ın minyatürleri anlatan hikayecisi Meddah-ı Muhteşem Samet Efendi mi yoksa Sultan Abdülmecid’in yarını anlatan hikayecisi Kız Ahmet mi? 

“Ve hikâyeler Doğu’dan gelir efendilerim; Batı’ya gider. Bizim gibi. Belki günün birinde başka bir hikâyeci de gelip bu devirdekilerin torunlarına bizim hikâyemizi anlatır. Biri, diğerine çok âşık olan iki adamın hikâyesini. Geride kalanın, gideni unutamadığı bir hikâyeyi. Günah, utanç verici, hakir, kirli, zül, garip, yangın ve dertli. İsterim ki bizi anlatan hikâyenin adı “Rahvan Giden Atlılar” olsun. Dinleyenlerin gönlüne gökten üç damla kor düşsün. Dilerim, hikâyemizi dinleyen her insan, sevdiğine onu ne kadar sevdiğini söylesin. Ancak o zaman bir işe yarar lanetli devrimiz, kederli hikâyemiz, bahtsız sevgimiz.” 

“Hayat, rahvan giden terbiyeli atlarla yapılan bir yolculuk değil sultanım. Vahşi, yağız bir atın üstünde çıkılan, her an düşme tehlikesiyle yaşanacak, tedirginlik verici bir koşudur bu hayat” 

“Kimsenin gücü yetmiyor hayata. Hikâyeler ömrü uzatmıyor efendim! İnsanı mutlu etmiyor hikâyeler, ama ömür dediğimiz kederli vaktin daha kolay geçmesine yardımcı oluyor.”

Biletlerinizi elektronik bilet kanalı olan Biletix’ten online olarak temin edebilirsiniz. Biletler tükenmeden hemen yerinizi alın.

 

“ RAHVAN GİDEN ATLILAR ”

  26 Temmuz Pazartesi Saat 21.00 

           (Selamiçeşme Özgürlük Parkı Tepe Sahne)

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku