“Qral ü Travis”e İkinci Yasak: “Yılmayacağız, Kürtçe Tiyatroya Devam Edeceğiz”

editor
1219 Görüntülenme
Zeugma Müzesi Kültür Merkezi ‘Qral û Travîs’ adlı Kürtçe oyunu yasakladı. Artı Gerçek’e konuşan oyuncu Deniz Özer, oyunun Kürtçe olduğu için yasaklandığını belirterek, “Mutlaka Kürtçe oyunlarımızı sahneleyeceğiz. Boyun eğmeyeceğiz” dedi.

 Geçen ay Ağrı Patnos’da Kaymakamlık tarafından yasaklanan Kürtçe tiyatro oyunu Qral ü Travis’e (Kral ve Travis) bir engel de Antep’ten geldi. Deniz Özer ve Bahoz Özsunar tarafından oynanan oyun, sahnelenmesine bir gün kala, bilet satışları yapılmış olmasına rağmen Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Zeugma Müzesi Kültür Merkezi tarafından gerekçesiz yasaklandı.

Batman’da kurulan Şano Ar Tiyatrosu’nun oyunu olan ‘Qral û Travis’in Zeugma Müzesi Kültür Merkezi’ndeki temsilinin yasaklanmasına ilişkin açıklama yapan tiyatro “Oyunun yasaklanması içeriği ve bizimle ilgili olmadığı bilinmesi gerekiyor. Yasaklanma gerekçesi, oyunun dili Kürtçe olması. Bunu kabul etmiyoruz, kabul etmeyeceğiz de.” dedi.

b61ae809-0598-4be7-a90e-c321ddceac78.jpg

Qral ü Travis’ oyuncularından Deniz Özer

‘YASAĞIN TEK GEREKÇESİ OYUNUN KÜRTÇE OLMASI’

Artı Gerçek’e konuşan oyuncu Deniz Özer, “Ortada kararın gerekçesini soracağımız sorumlu bir kişi bulamıyoruz. Farklı kişilere yönlendiriliyoruz çünkü bu kararın bir gerekçesi yok. Tek gerekçe ise Kürtçe olmasıdır. Bu oyun 10 yıldır Türkçe olarak sahneleniyordu. Türkçe oynanırken bir kez bile yasaklanmadı. Ama Kürtçe olduğu için engellenmeye çalışıyorlar. Bunun başka bir açıklaması olamaz” dedi.

‘SESİMİZİ ÇIKARIRSAK BU TÜR KARARLAR TEKRARLANMAZ’

Daha önce de oyunlarının engellendiğine dikkat çeken Özer, “Sürekli başka bahanelerle engelleniyoruz. Kürtçe oyunlarımızın sürmesi için bu tür kararlara karşı Meclis’ten ses olunması gerekiyor. Patnos’ta oyunumuz engellendiğinde vekillerimiz ses çıkarmıştı. Sosyal medyadan tepkiler de artınca bu karardan vazgeçtiler, geri adım attılar. Bugün de bu karara karşı ne kadar sesimizi çıkarabilirsek bu tür kararların tekrarlanmasını engelleyebiliriz” diye konuştu.

1f751b59-b9ae-4eaa-9819-9b0ba6ba3ce4.jpg

‘BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

Yasaklamalara karşı çalışmalarını sürdüreceklerini vurgulayan Özer, “Bugünlerde Kürtçe’nin yasak olmadığı, engellenmediğini söyleyenler oluyor ama bugün bakın oyunumuz engellendi. Kürtçe olduğu için bu oldu. Bu ilk de değil. İki sefer yasaklandı oyunumuz. Ama istedikleri kadar yasaklayıp engellemeye çalışsınlar bugün değilse yarın, yarın değilse başka gün mutlaka biz Kürtçe oyunlarımızı sahneleyeceğiz. Boyun eğmeyeceğiz” dedi.

OYUN HAKKINDA

Travis Pine; 50’li yaşlarda Amerikada yaşayan işsiz ve huysuz bir adamdır. Ülkesinde yaşanan krizlerin ve yozlaşmanın sorumlusu olarak gördüğü Amerikan başkanına mektuplar yazmaya başlar. Başkanın bu mektuplardan dolayı psikolojik sorunlar yaşaması üzerine FBI ajanı Tom Walker, artık mektup yazmaması konusunda ikna etmek için Travis Pine’ı ziyaret eder. Travis ve Walker’ın pazarlığı, yozlaşmayı gözler önüne sererek oyunu komik bir hal almasına sebep olur.

Kaynak: https://artigercek.com/kultur-sanat/qral-u-travise-ikinci-yasak-yilmayacagiz-kurtce-tiyatroya-devam-edecegiz-283684h

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku