Paşa’nın Kumpanyası, 7 Farklı Oyunla 15 Yaşına Giriyor…

editor
796 Görüntülenme

Dünya prömiyeri ve 7 farklı oyunla 15 yaşına giriyor Paşa’nın Kumpanyası!

15.Yılına giren Semaver Kumpanya, biri daha önce hiç sahnelenmemiş, diğeri ise Türkiye’de henüz oynanmamış 2’si yeni 7 oyunla Çevre Tiyatrosu perdesini aralıyor.

Işıl Kasapoğlu’nun samimiyetle haykırdığı “Halk için Tiyatro” sözlerini apolet gibi omuzunda taşıyan Semaver Kumpanya, 7 farklı oyun ile 15.senesine girerken Kocamustafapaşa’da ara vermeden üretmeye devam ediyor.

Moliere’in “Cimri”, Aristofanes’in “Kuşlar”, Jordi Galceran’ın “Metot” ve Melih Cevdet Anday’ın “İçerdekiler” adlı oyunlarla Semaver Kumpanya, Ekim ayında perdelerini açıyor. Kumpanya dünya prömiyeri yapacak olan, Hakan Tabakan tarafından yazılan “Mağrur Fil Ölüleri” ve  Herman Koch’un aynı adlı romanından  Kees Prins’in uyarladığı, ülkemizde hiç sahnelenmemiş olan “Akşam Yemeği” gibi iki yeni oyunu da sahnelemeye hazırlanıyor.

Filler yalnız ölmeyi tercih ederler. Filler mağrur ölürler…
Hakan Tabakan tarafından yazılan, Volkan M. Sarıöz tarafından sahnelenecek olan “Mağrur Fil Ölüleri” bu sezonun ilk yeni oyunu olarak seyirciyle buluşacak. 1969 senesinin yılbaşı akşamında geçen oyun evli bir çiftin yaşadıkları üzerinden bir döneme mercek tutuyor. Toplumsal ve siyasal düzenin bireyin yaşamına olan etkilerini tartışan bu iki kişilik oyunda Sezin Bozacı ve Sarp Aydınoğlu aynı sahneyi paylaşacak.

Semaver Kumpanya’nın yeni sezonda sahneleyeceği ikinci oyunu ise Herman Koch’un aynı adlı romanından Kees Prins tarafından sahneye uyarlanan “Akşam Yemeği” olacak. Herman Koch’un 2005 yılında gazetede gördüğü nezih bir semtte evsiz bir kadının önce dövülüp ardından yakılarak öldürüldüğü haberinden etkilenerek yazdığı oyun, toplumsal ahlak ve değer yargılarını bir ailenin çocuklarının işlediği suça yaklaşımı üzerinden tartışıyor. Güçlü ve çarpıcı hikâyesi ile ses getirmiş olan bu romanı Volkan M. Sarıöz sahneye koyacak.

Başlarken 10 seneliğine kiraladığı Çevre Tiyatrosu’nda bugün 15.senesine giren Semaver Kumpanya, Işıl Kasapoğlu’nun hayal ettiği gibi bir “repertuvar tiyatrosu” haline gelerek “Haliç’in Öte Yanında” bulunan Çevre Tiyatrosu’nu kültür merkezi yapmak için üretmeye devam ediyor.

Detaylı bilgi ve iletişim için:  www.semaverkumpanya.com

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku