Ortadirek Tiyatrosu’ndan Sivas 93′ Etkinliği: “Sivas Yanıyor, Şiirler Yanıyor”

editor
1518 Görüntülenme

Ortadirek Tiyatrosu,  2 Temmuz günü saat 19:00’da Avcılar Erol Mumcu Kültür ve Sanat Parkı’nda bulunan, Sivas’ta yanan Edibe Sulari Ağbaba‘nın heykeli önünde yönetmen Osman Genç‘in yönettiği “Sivas Yanıyor, Şiirler Yanıyor” adlı oyunu sergileyecek.

Sivas Madımak Oteli’nde yaşanan katliam, 2 Temmuz 1993’te 33 aydının ve 2 otel çalışanının radikal İslamcılar tarafından yakılması ile sonuçlanmıştı.

Madımak Oteli’nin dekoru önünde sergileyecek Ortadirek Tiyatrosu oyuncuları, Asım Bezirci, Edibe Sularıağbaba, Yeşim Özkan, Hasret Gültekin gibi bir çok aydınımızın oteldeki son dakikalarını canlandıracaklarını söylediler. Etkinlikte hayatını kaybeden aydınlarımızın şiirleri ve türküleri yer alacak. Etkinliğe bir çok sanatçının katılımı bekleniyor.

Ortadirek Tiyatrosu dört yıldır düzenlediği ‘Sivas 93’ anma etkinliklerini Covid 19 salgını nedeniyle geçen yıl çevrimiçi olarak gerçekleştirmişti.

Osman Genç, Fotoğraf: Derya Atasoy

Osman Genç , daha önce yapılan bir çok anma etkinliğinin resmi tören havasında geçip, içeriğin boşaltıldığını dile getirerek, 2 Temmuz’da gerçekleşecek etkinliğin protokolsüz bir şekilde sergileneceğini belirtti.

Ortadirek Tiyatrosu, Avcılar’daki anmadan önce Sanat Meclisi bileşeni olarak, Türkiye Yazarlar Sendikası‘nın çağrısı ile Sivas’ta yanarak hayatını kaybeden yazar Asım Bezirci’nin ve yakın dostu olan Rıfat Ilgaz‘ın Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki mezarları başında yapılacak anmada hazır bulunacak.

Fotoğraf: Derya Atasoy

Her iki anmaya sanatsever, sanatçı ve aktivistleri beklediklerini dile getiren Ortadirek Tiyatrosu, her yıl toplumsal hafızamızda yer edinen önemli ve özel günlerin yıldönümlerinde anma programları kapsamında etkinlikler düzenleyerek seyirciyle buluşuyor.

 

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku