Normalleşmede Pozitif Ayrımcılık Gündemde: Tiyatrolara Aşı Yaptıranlar Girebilecek

editor
1386 Görüntülenme

Normalleşme ve aşılama kampanyası için yeni sistem ve “pozitif ayrımcılık” konusu gündeme gelecek. Buna göre; Konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere aşı yaptıranlar alınırken, maske zorunluluğu da esnetilebilecek. İşte detaylar…

Türkiye’de, arka arkaya alınan kararlar ve 20 güne yakın tam kapanma ile salgının üçüncü dalgası kontrol altına alındı. Son 6 ayın en düşük rakamlarına ulaşıldı. Günlük testlerdeki pozitiflik oranı yüzde 4’lere geriledi. En son ocak ayında bu rakam yüzde 5 olarak hesaplanmıştı. Ağır hasta sayıları yüzde 50 düştü. Aktif hasta sayıları 120 bine, salgının yayılma hızı 0.9’a geriledi.

AŞIYA POZİTİF AYRIMCILIK

Türkiye’nin rahatlaması için toplumsal bağışıklık aşılama oranının yüzde 70’i bulması gerekiyor. 65 yaş üstünde bu oran yüzde 85’e ulaştı. Ancak araştırmalar yaş grupları düştükçe aşıya ilginin de azaldığını gösteriyor.

Sabah’tan Zübeyde Yalçın’ın haberine göre Türkiye, önümüzdeki aylarda enerjisini salgınla mücadelede bağışıklığı artırıp sonbahara rahat girilmesine harcayacak. Bunun için maske, mesafe ve tüm denetimler sıkı bir şekilde devam ederken önümüzdeki haftayla birlikte aşılama konusunda tam bir seferberlik başlatılacak.

Yapılacak kampanyalar ile gençlerin aşıya olan ilgisinin artması sağlanacak. Bunun için 65 yaş üstüne yapıldığı gibi aşıya teşvik için bazı “pozitif ayrımcılıklar” gündeme gelecek.

Bu kapsamda, tiyatro, konser, sinema gibi etkinliklere aşı yaptıranlar alınırken, maske zorunluluğu da esnetilebilecek.

Kaynak: https://www.cnnturk.com/turkiye/koronaviruste-normallesme-icin-2-kritik-tarih-sinema-konser-tiyatro-icin-yeni-sistem

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku