Nejat Birecik Gayet Kötü Hatırlanacak…

Mustafa Demirkanlı
1268 Görüntülenme

Mustafa Demirkanlı

Nejat Birecik, kendi ikbali için yapmayacağı, yapamayacağı hiçbir şey olmayan, ilke denen kavramla tanışmamış, aslında aynaya baktığında kendi yüzünün kızardığını göremeyecek kadar narsist bir fanidir.

Tiyatro tarihine yukarıdaki fotografla kazınan birinin, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü olması kadar acıtan, öfkelendiren bir başka durum olamaz. Bir bakana elleriyle kavun yediren Genel Müdür… Devlet Tiyatroları’nı paspas yapan bir kifayetsiz muhteris.

Neden görevden alındığını bilmiyorum ama tahmin edebiliyorum… Atanana kadar bakanlık koridorlarında dört dönen, Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül’ü bir an olsun rahat bırakmayan, karşısında el pençe duran Birecik, Saray’a sızarak asaletini onaylattıktan sonra, “Ben ne oldum be abi” şarkısını söylemeye, kavun ikramlarını unutup, “müsteşarım müsteşarım” tiratlarını bir kenara bırakıp, cehaletiyle ve Saray güvencesiyle, olmadık saçmalıklar yapıp, çatalındaki kavuna bakmadan Genel Müdür oldum sanısına kapılmıştır.

Kesin bilgim yok ama tahminim var, bir kenara bırakılmış teşkilat yasası tekrar gündeme gelmiş, bu çalışmada DT’de işin içine katılıyor olabilir. Ankara’da gerçekleşen TÜSAK Çalıştayı’nda, gözleri yerinden fırlamışçasına (o zamanlar müşavir kadrosundaydı) TÜSAK’ı savunup göze girmeye çalışırken, DT’yi en iyi ben yok ederimi yaşıyordu. Muhtemeldir ki o toplantıdaki tavrını yok edebilme sevdasıyla, Saray’dan aldığını sandığı destekle, dayılanmış, DT’yi size yedirmem demiş olabilir.

Bu tipler hayatın her alanında ve artık bol miktarda var. İlkesiz olacaksınız, yetkiyi alana kadar ağam-paşam diyeceksiniz, ellerinizle kavun karpuz servisi yapacaksınız, sonra yetkiyi alınca da kendinizi ölümsüz sanacaksınız, taa ki tokadı yiyene kadar.

Kendi gücünüze güvenmeyeceksiniz, yaptıklarınız (olumlu anlamdakileri kast ediyorum yani Nejat da hiç olmayanı) referansınız olmayacak. Mesleğinizle ilgili başarınızın sıfırın altında olduğuna bakmadan, güce tapıp: “Saray’ın bilgisi dışında oldu.” diyerek, Saray dediğiniz gücü de kullanabileceğinizi itiraf ederek, “abim sizi döver” havalarına gireceksiniz.

Tam Nejat Bireciklik tavır, tam kavun ikramcısı tavrı.

Bu adamı neden bu kadar iyi tanıyorum, biliyor musunuz? Onu da bir başka zaman anlatayım.

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku