Nadir Sönmez’in Yeni Projesi Diyarbakır’dan Sonra İstanbul’da

editor
1126 Görüntülenme
Nadir Sönmez’in CultureCIVIC Yerel Projeler Hibe Programı tarafından desteklenen yeni tek kişilik projesi Diyarbakır.Turizm.Romantizm.Aktivizm’in 29 ve 30 Haziran’da Kadir Has Sahne’deki üç gösterimi Istanbul Fringe Festival iş birliğiyle gerçekleştiriliyor.

Katılımın ücretsiz olduğu gösterimlerin ertesinde Nadir Sönmez’le proje süreci hakkında bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Oyunu izlemek isteyen seyirciler nadirfringe@gmail.com adresine mail atarak katılmak istedikleri gösterim tarihini ve seansını belirtebilirler.

Önemli not: Kadir Has Üniversitesi’ne girişlerde sorun yaşanmaması için tüm katılımcıların isim bilgilerini etkinlik öncesinde ilgili e-mail adresine iletilmesini önemle rica ederiz.

Diyarbakır.Turizm.Romantizm.Aktivizm

Diyarbakır’daki LGBTİ+ mücadelesinin yakın tarihini şehirdeki aktivistler, araştırmacılar ve sanatçılardan dinleyen Nadir Sönmez, Mehmed Uzun ve Baki Koşar kitaplarıyla Kürt edebiyatına giriş yapıyor.

Gerçekleştirdiği sohbetlerden, romantik kaçamaklarından ve okuduklarından esinlenerek deneme ve öyküler yazan Sönmez, Diyarbakır’ı uzun süreliğine ziyarete gelmiş bir turist gibi rahat gezerek, şehri Sony DSC-HX350 model kamerasıyla görüntülüyor.

Nadir Sönmez’in bu tek kişilik performansı, otobiyografik anlatı ve video art kullanarak kurduğu siyah-beyaz ve edebi bir fantezi aleminde; cinsellik, kimlik ve kültür üzerine beraber düşünmeye davet ediyor.

Bu proje bir Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından finanse edilmiştir.”

Proje Danışmanları: Atalay Göçer, Barış Işık, Savaş Işık

Müzik: Mert Kocadayı

Oyun gösterim yer ve tarihleri

İstanbul – Sahne Kadir Has – Istanbul Fringe Festival

– 29 Haziran 2022, Çarşamba – 18.00

– 29 Haziran 2022, Çarşamba – 20.30

– 30 Haziran 2022, Perşembe – 20.30

Rezervasyon için
Nadir Sönmez

Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Paris III Sorbonne Nouvelle Üniversitesi’nde tiyatro okudu. Kadir Has Üniversitesi’nde oyunculuk yüksek lisansı yaptı. İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünde doktora öğrencisi. “Peki” (2017 – Pera Müzesi, 2021 – Sabancı Müzesi) ve “Ama” (2019 İstanbul Fringe Festivali, 2021 Dresden Avrupa Genç Yönetmenler Tiyatro Festivali) oyunlarını yazdı, yönetti ve oynadı. 2020 yılında Istanbul Fringe Festival’da dijital performansı “Erkek Cinayeti”ni WhatsApp üzerinden gerçekleştirdi. 2021 yılında Paris Cité Internationale des Arts’da düzenlenen uluslarası Trame sanatçı rezidansına kabul edildi ve Paris’te Fransızca yazdığı tiyatro oyunu “Heteroseksüellerin Oğulları”nın okumasını sahneledi.

 

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku