Muammer Karaca Tiyatrosu’nda Restorasyon Başladı

editor

Kültür sanat hayatının kilometre taşlarından biri olan Muammer Karaca Tiyatrosu, 2012’de ‘deprem riski’ taşıdığı gerekçesiyle kapatılmıştı. Çürümeye terk edilen tiyatroda İBB restorasyon başlatıyor. Çalışma kapsamında, yapıyla bitişik konumda bulunan ve aynı tarihi duvarı kullanan Hollanda Başkolonsluğu’yla iyi niyet mektubu imzalandı. Gelişmeyi sosyal medyadan duyuran İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat “Muammer Karaca Tiyatrosu’nu yeniden hayata döndürüyoruz. Süreç başladı” dedi.

Karar gazetesinden Saliha Sultan’ın haberini aktarıyoruz:

2012’de ‘deprem riski’ taşıdığı gerekçesiyle kapatılan ve çürümeye terk edilen Muammer Karaca Tiyatrosu’nda restorasyon başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, çalışmaya başlayabilmek için bina ile aynı tarihi duvarı kullanan Hollanda Başkonsolosluğu ile iyi niyet mektubu imzaladı. İskele konsolosluğun bahçesine kurulacak, Karaca’nın tarihi bölümü yeniden restore edilecek, sonradan eklenen beton kısım ise yıkılıp yeniden yapılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 2012 yılında kapatılarak çürümeye terk edilen Beyoğlu’ndaki Muammer Karaca Tiyatrosu’nun restorasyon çalışmasına başladı.  2019’da ihalesi gerçekleşen ve bitişiğinde bulunan Hollanda Başkonsolosluğu ile aynı tarihi duvarı paylaşan tiyatroda restorasyonun başlayabilmesi için kurulacak iskele için konsoloslukla anlaşma sağlandı.

Haberi sosyal medya hesabından paylaşan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat “Muammer Karaca Tiyatrosu yeniden hayata döndürüyoruz. Bugün komşu parselde bulunan Hollanda Başkonsolosluğu ile niyet mektubu imzaladık ve süreç başladı. @BartvanBolhuis beye çok teşekkür ediyorum” ifadeleriyle restorasyonun başlamasının önünde artık bir engel kalmadığını duyurdu. Tarihi eser olduğu için yarısı koruma altında olan Muammer Karaca Tiyatrosu restorasyonunda, eski bölüm restore edilecek, beton bölümü ise yıkılarak yeniden yapılacak. Restorasyon çalışması için gereken iskele Hollanda Başkonsolosluğu’nun bahçesine kurulacak.

ÇÜRÜME GÖRÜNTÜLERİ TEPKİ TOPLAMIŞTI 

Gülriz Sururi’den, Adile Naşit’e, Yıldız Kenter’den, Sadri Alışık’a kadar tiyatro ve sinema dünyasının önemli isimlerinin sahne aldığı Beyoğlu’ndaki Muammer Karaca Tiyatrosu kapılarını ilk kez 1955 yılında açtı.

Tiyatro 1859 yılında mimar Barboni tarafından Hollanda Sarayı olarak inşa edilen ve bugün Hollanda Başkonsolosluğu olarak bilinen bina ile aynı duvarı paylaşıyor. Muammer Karaca Tiyatrosu için İBB Yapı İşleri Müdürlüğünce 11 Mart 2019 tarihinde açılan ihale, nisan 2019’da sonuçlanmış, restorasyon 15 milyon 244 bin liraya Mavva Yapı Proje İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne verilmişti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, iki seçim arasındaki 18 günlük kısa görev süresi içinde sosyal medyaya yansıyan çürüme görüntüleri tepkiye neden olan Muammer Karaca Tiyatrosu ile ilgili yapılan çağrılar üzerine “Muammer Karaca Tiyatrosu İBB uhdesinde aslına uygun olarak yenilenecek, Beyoğlu’nun kültür ve sanat dolu günlerine geri dönmesi adına bu süreci yakından takip edeceğim” sözü vermişti.

karaca.jpg

Karaca için iyi niyet mektubu, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat ve Hollanda İstanbul Başkonsolosu Bart van Bolhuis tarafından imzalandı.

Kaynak: https://www.karar.com/muammer-karaca-9-yil-sonra-hayata-geri-donuyor-1604013

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku