Metin-Kemal Kahraman Kardeşler, Yasaklanan Konserleri İçin Davacı Olacak

editor
Dünya Anadil Günü’nde konserleri yasaklanan Metin Kahraman, “Dünya Anadil Günü’nde Kirmançkî söyleyen bizlerin konseri yasaklandı. Bingöl Barosu ve Eğitim Sen desteğiyle davacı olacağız” dedi

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Çewlîg Şubesi tarafından organize edilen Metin ve Kemal Kahraman kardeşlerin konseri, Bingöl Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğünce 21 Şubat’ta konsere 2 saat kala iptal edildi.

Yasak için gerekçe yok

İptal edilen etkinliğe ilişkin bir video paylaşan sanatçı Metin Kahraman, yasak kararına tepki gösterdi. Kahraman, “Dün Çewlîg’deki konserimiz 2 saat kala, son anda yasaklandı. Esasen bir hafta önce emniyet, bu konserin yasaklandığını bize bildirdi, ancak biz vazgeçmedik. Çewlîg’deki Eğitim Sen ve Bingöl Barosu ile çeşitli milletvekillerimizle temasa geçtik. Bingöl Valiliği ve Emniyet Müdürlüğüyle iletişime geçtik, yasaklama gerekçesini sorduk. Hiçbir gerekçe sunulmadı, sadece ‘güvenlik’ denildi” dedi.

‘Davası olacağız’

Kurdistan kentlerinde düzenledikleri konser ve turnelerde yasaklama ile karşılaştıklarını ifade eden Kahraman, “Bu bizi yıldırmak isteyen bir taktik gibi görünüyor. Çewlîg’deki kurumlar bir hafta boyunca çaba gösterdi. Ancak, konsere 2 saat kala tekrar yasaklandı. Yani, emniyete yaptığımız iki başvuru da sonuçsuz kaldı. Biliyorsunuz ki Çewlîg, Kirmançkî’nin ağırlıklı olarak konuşulduğu bir bölge. Dünya Ana Dili Günün’de Kirmançkî söyleyen bizlerin konseri yasaklandı ve bu durum bizi çok üzdü. Maddi ve manevi kayıplarımız var. Bingöl Barosu ve Eğitim Sen’in desteğiyle davacı olacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://yeniyasamgazetesi5.com/konseri-yasaklanan-kahraman-kardesler-davaci-olacak/

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku