Metin Çoban Hayata Veda Etti…

editor
1594 Görüntülenme

İBB Şehir Tiyatroları sanatçısı Metin Çoban hayata veda etti…

1936 yılında dünyaya gelen ve 1959 yılından bu yana pek çok oyunda rol alan Çoban’ın, Izmir’de geçirdiği kalp krizi sonrası vefat ettiği öğrenildi.

İBB Şehir Tiyatroları, Metin Çoban’ın vefatını sosyal medya hesabından duyurdu:

Metin Çoban için 04.11.2020 Çarşamba günü (yarın) Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde tören düzenlenecek.


Metin Çoban, uzun yıllar çalıştığı İBB Şehir Tiyatroları’ndan emekli olduktan sonra da, konuk sanatçı olarak oyunlarda yer almaya devam ediyordu. Çoban, İBB Şehir Tiyatroları internet sitesinde tiyatro yaşamını şöyle özetlemişti:

“Amatör olarak: Kadıköy Halkevi -Okul Temsilleri ve Halk içinde ‘Seyirlik Oyunlar’- Profesyonelliğin ilk adımı Atilla Revüsü&Operet – Bu arada Muhittin Sadak ile ‘Şehir Korosu ve Nedim Otyam Korosu- Necati Başara,Ahmet Yamacı, Orhan Dağlı ve Feriha Tunceli eğitmenliklerinde Türk Halk ve Sanat Müziği(Aksaray Musıki Derneği) Neveser Kökdeş,Ferudun Darbaz Eğitiminde Türk Sanat Müziği (Musıki Kültür Derneği) 1950-1970 arası bizden olan müziğin içinde amatör kalarak yoğrulduğum dönemdir, zaman zaman aksama olsa da.1965 yılında Israrlara dayanamayarak Efes&Şençalar Plak’da kendi bestelerimi okudum. Tiyatromuzun yönetim kurulu üyesi bir kaçının “Tercihini yap”demeleriyle ( Muhsin Ertuğrul hocam o dönemde salt Başrejisördü) Profesyonel ses sanatçılığından kaçındım.Batı müziğiyle ilgimi kesmemekle birlikte, tiyatromuzda sahnelenen yerli oyunlar için ‘Oyun Müziği’ bestelerim de vardır. Keza Radyo Tiyatrosunda yönettiğim yerli oyunların bazısının müziklerini de ben yazdım, çocuk oyunu, büyük oyunu ayırt etmeden ve maddi kazanç amaçlamadan. Amatör ruhla Tiyatromda çalıştım.”

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku