“Mem û Zin” 17. Kürt Tiyatro Festivali’nde Sahnelenecek

editor
895 Görüntülenme
Şermola Performans’ın Batman’daki çalışmalarının ilk ürünü olan Mem û Zîn 3 Kasım 2021’de prömiyer yapmıştı ve o günden beri Batman Yenisahne’de düzenli olarak seyirci ile buluşmaya devam etti.
Diyarbakır, Kızıltepe, Urfa, Siirt, Tatvan, Van ve İstanbul gibi şehir ve ilçelerde seyirci karşısına çıkan oyun şimdi ise İran’ın Seqız şehrinde 17’cisi düzenlenen Kürt Tiyatro Festivali’ne katılacak. Oyun 16 Mayıs günü iki gösteri yapacak.

Oyun hakkında:

Ritüellerin ve mitlerin dilinden bir anlatı.

Metin olarak, onlarca versiyonu mevcut olan ünlü Kürt destanı Mem û Zîn’in Dengbêj Reso tarafından icra edilmiş versiyonu kullanılmış ve metnin orijinaline dokunulmamıştır. Bu coğrafyada neredeyse herkesin hikayesine aşina olduğu aşk destanı Mem û Zîn, klasik bir tiyatro oyunu olarak değil ritüelistik bir sahne anlatısı olarak tasarlanmıştır. Davullar, korolar, kılamlar, govendler, masklar ve çeştli metoforlarla bezenmiş bir saatlik gösteride ayrıca sahne ışıklarını oyuncular yönetmekte ve büyülü bir atmosfer yaratmaktalar.

Oyun, anlamı değil sesi öncelemektedir. Bu sebeple Kürtçe bilmeyen seyircimiz için Türkçe üst yazı kullanılmayacaktır. Böylelikle seyircinin sessel ve görsel bir deneyim yaşaması umulmaktadır.

Oyunun Künyesi:

Kaynak: Dengbêj Reso

Konsept/Yönetmen: Mirza Metin

Oyuncular: Pelda Bal, Kenan Demir, Roni Dildar

Dramaturg/Yönetmen Yardımcısı: Zelal Anğay

Koreografi/Hareker Çalıştırıcı: Arjen Brûsk

Işık Tasarımı: Mirza Metin

Fotoğraf: Bariş Eviz

Asistan: Robin Özel

Oyunun süresi: 70 dk. Tek perde

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku