Magali Mougel YeniPerform’un Çevrimiçi Konuğu Oluyor!

editor
755 Görüntülenme

Sonbaharda gerçekleşecek YeniMetin Festivali’nin 10. yılı olması sebebiyle 10 değişik ülkeden 10 yeni oyun yazarının oyunları Türkçe’ye çevrilerek çevrimiçi olarak seyirciyle buluşuyor. Bu serinin ilk konuğu Magali Mougel olacak. 

Galataperform ve Fransız Kültür Merkezi işbirliğinde düzenlenecek etkinlik kapsamında 23 Mayıs’ta Magali Mougel’in, yazdığı, Reyhan Özdilek’in çevirdiği Suzy Storck adlı oyunun okumasını Zoom platformu üzerinden oyuncu ve yönetmen Fehmi Karaaslan yönetecek. Oyun sonrası; yazarın, yönetmenin ve oyuncuların katılımıyla bir söyleşi yapılacak. 

Etkinlik kapsamında Magali Mougel aynı zamanda 22 Mayıs’ta oyun yazarlığı atölyesinin konuğu olacak.  

Magali Mougel Hakkında

Magali Mougel, Université de Strasbourg Sahne Sanatları Bölümü’nde uzun yıllar eğitmenlik ve Théâtre National de Strasbourg’da editörlük yaptıktan sonra, 2014’ten itibaren kendisini tamamen tiyatro metinleri yazmaya adadı. Yazmış olduğu metinler Editions Espaces 34’te yayımlandı ve birçok dile çevrildi. Şu an Mans’ta Scène Nationale Les Quinconces-L’Espale sanat topluluğunun bir üyesi olarak yazın hayatına devam ediyor. Magali Mougel anı zamanda ENSATT (École Nationale Supérieure des Arts et Techniques du Théâtre)’ın oyun yazarlığı programı sorumlularından biri. 

Suzy Storck Hakkında

Suzy Storck kocası ve çocuklarıyla yaşadığı küçük evinde sıradan bir hayat yaşıyor. En son dünyaya gelen çocuğu ile ilgilenebilmek için artık çalışmıyor, çamaşırları asıyor, günün olması gerektiği gibi gerekenleri yapıyor. Fakat bir yaz akşamı, bir şeyler kontrolden çıkar. Suzy, sıcağın etkisiyle, tekrarlanan hareketlerin etkisiyle, artık batarak yok olur. Onu geçmişine götüren, vazgeçişlerinin farkına vardıran, hakiki arzulara göre yaşamaktaki acziyetini dile getirtecek bir anlık bir dikkatsizlik… ve sonunda durumun gerektirdiği şeye teslim olur. Alt üst edilmiş bir kronoloji ile, Suzy Storck, tek çıkış yolunun trajik ve insanlık dışı bir biçimde ortaya çıktığı, birey olarak inkâr edilmiş bir kadının dramını yeniden inşa ediyor.

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku