Kürtçe Çocuk Tiyatrosu “Nisko” Seyircisiyle Buluşuyor

editor
1,4K Okunma
Kürtçe çocuk tiyatrosu ‘Nisko’ minik seyircileriyle buluşmaya hazırlanıyor. Oyunun yönetmeni Rewşan Apaydın, Nisko ile hem asimilasyonun önüne geçmeyi, hem de çocukların kendi anadillerinde oyun izlemelerini sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Verili işleyişin dayattığı kültür ve sanat anlayışına karşı alternatif olma iddiasıyla 2009’da İstanbul’un Esenyurt ilçesinde bir grup sanatçı öncülüğünde ve yurttaşların desteğiyle temelleri atılan Gölge Kültür Sanat Merkezi (GKSM), çalışmalarını sürdürüyor.

Gölgedekiler Müzik Grubu, Gölge Tiyatro Topluluğu ve Gölge Halk Dansları gibi birçok farklı sanat dallarında etkinlikler ortaya koyan GKSM bünyesinde kurulan Sî Tiyatro, Aziz Nesin’in ironili öyküsü “Sen Gara Değilsin” adlı oyununu “Tu Ne Gara yî” adıyla çevirerek, birçok kente sahneledi. GKSM ve Yönetim Kurulu üyesi Rewşan Apaydın şimdi de yeni Kürtçe çocuk tiyatrosu ‘Nisko’yu (Mercimek) minik seyircileriyle buluşmaya hazırlanıyor.

‘MERCİMEK ÇOCUK’ NİSKO

Andersen Masalları’nda geçen ‘parmak çocuk’a benzetilerek kurgulanan öykü, mercimek tanesi kadar küçük bir çocuğun serüvenini anlatıyor.

‘ASİMİLASYONUN ÖNÜNE GEÇMEK’

Kürtçe çocuk tiyatrosunun çok az olduğuna vurgu yapan yönetmen Rewşan Apaydın Apaydın, “Yaptığımız bu tiyatro oyunuyla hem asimilasyonun önüne geçmek, hem de çocukların kendi anadillerinde bir çocuk oyununu, kendi yaş grubuna uygun bir tarzda izlemeleri ve izlerken keyif almalarını istedik” şeklinde konuştu.

Kaynak: https://artigercek.com/kultur-sanat/kurtce-cocuk-tiyatrosu-nisko-seyircisiyle-bulusuyor-228777h

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku