“Kozalar” 25 Ekim’de İzleyicisiyle Buluşuyor

admin
926 Görüntülenme

Demet Evgar’ın kurduğu Pangar Tiyatro Topluluğu’nca sahnelenen “Kozalar”, bu yıl Uluslararası Avignon Festivali’nde Türkiye’den yer alan ilk metin olma başarısını gösterip prömiyerinin ardından bir ay boyunca Fransa’da sahnelenmesinin ardından 25 Ekim’de Zorlu PSM Studio’da sizlerle buluşuyor!

unnamed (4)

1971 yılında Türk edebiyatının usta isimlerinden Adalet Ağaoğlu tarafından tek perdelik oyun formatında kaleme alınan absürd komedi tarzındaki Kozalar, bugüne kadar farklı ekipler tarafından birçok kez sahnelendi. 45 yıl önce, soğuk savaşın devam ettiği dönemde yazılan metin; terör, iç savaş, kadınların toplumdaki yeri ve mültecilerle ilgili konulara da ışık tutarak güncelliğini koruyor.

Pangar Tiyatro ekibince bir kez daha sahnelere uyarlanan oyunun yönetmenliğini Ayşenil Şamlıoğlu üstleniyor. Oyuncu kadrosunda Demet Evgar, Binnur Kaya ve Esra Dermancıoğlu gibi isimlerin yer aldığı Kozalar, üç kadın karakterin sıradan bir gününün üzerinden erkek egemen toplumun dayattığı değer yargılarına dair çarpıcı eleştiriler getiriyor.

1

Üç kadının sıradan bir günde, evde gerçekleşen buluşma sırasında başlarına gelenler, bastırılmış arzular, korkular ve yabancılaşma gibi temalarla izleyicinin karşısına çıkıyor.

Pangar Tiyatro’nun uyarlamasıyla bir kez daha hayat bulan 1971 tarihli Adalet Ağaoğlu eseri Kozalar, Fransa’nın Avignon şehrinde 1947 yılından beri düzenlenen Uluslararası Avignon Festivali’nin bu yılki programında yer almasının ardından 25 Ekim’de Zorlu PSM Studio’da olacak!

Peki ama “yaşamdan kaçılarak sürdürülen şeyin yaşamak olduğuna emin miyiz?!”

 

Yazar: Adalet Ağaoğlu Yönetmen: Ayşenil Şamlıoğlu Oyuncular: Demet Evgar, Binnur Kaya, Esra Dermancığlu Yönetmen yardımcısı: Tuğçe Tamer Koreografi: Candaş Baş Müzik: Sabri Tuluğ Tırpan Işık tasarım: Cem Yılmazer Dekor tasarım: Serdar Yılmaz Kostüm tasarım: Tomris Kuzu Ses tasarım: Okan Yalabık Makyaj tasarım ve Uygulama: Cansu Sakız Fotoğraf ve video: Edze Ali-Yiğit Evgar Afiş tasarım: Furkan Birgün Uluslararası proje koordinatörü: Göknur Gündoğan

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku