Kemal Aydoğan: “Ekonomik Krizle Taçlandırılan Bir Yok Oluş Süreci Yaşıyoruz”

editor
1268 Görüntülenme
Elektrik faturasına gelen zammı protesto eden ve ödemeyi reddeden Moda Sahne kurucularından yönetmen Kemal Aydoğan, “Seyirci bulamayacağız günler göreceğiz. Pandemiyle başlayan ekonomik krizle taçlandırılan bir yok oluş süreci yaşıyoruz” dedi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Kadir Güney’in haberini aktarıyoruz:

Elektriğe yapılan kademeli tarife ve yüzde 125’lik zamlar yurttaşların faturalarına yansımaya devam ediyor. Bulundukları her alanda krize ve yüksek faturalara tepki gösteren yurttaşlar, AKP hükümetine tepkilerini dile getiriyor. Yapılan zamlara ve gelen fahiş fiyatlı faturalara bir itiraz da İstanbul Kadıköy’de bulunan tiyatro salonu Moda Sahne’den geldi. Moda Sahne, sanal medya hesabından yaptığı paylaşımla gelen faturayı ödemeyeceğini dile getirdi. Moda Sahne, tepkisini “Elektrik faturasının son ödeme tarihi geldi çattı. Aralık ayında 7 bin TL olan tutar Ocak’ta 20 bin TL oldu. Bu fahiş artış bir tiyatronun ödeme kapasitesinin sınırlarını aşıyor. Bu fahiş elektrik bedelini kabul etmiyoruz, bu nedenle faturayı ödemiyoruz” şeklinde dile getirdi.

İHTARNAME GÖNDERİLDİ

Yapılan paylaşım sonrasında enerji dağıtım şirketi EnerjiSA, ihtarname göndererek faturanın ödenmemesi halinde elektriğin kesileceğini bildirdi. Moda Sahne kurucularından ve yönetmen Kemal Aydoğan ile özel tiyatroların bu konuda yaşadıkları zorlukları konuştuk.

DEVLET YARDIM ETMEDİ

Moda Sahne’nin 9 yıl önce 9 Ekim 2013 tarihinde 11 arkadaşıyla birlikte açtıklarını söyleyen Aydoğan, 2 tiyatro salonu ve 1 sinema salonunun olduğunu belirtti. Salgın sürecinde 1 yıl boyunca özel tiyatroların kapalı olduğunun altını çizen Aydoğan, bu durumun büyük bir gelir kaybına neden olduğunu söyledi. Aydoğan, “Bu gelir kaybı yaşanırken, devlet tiyatrolara hiçbir biçimde yardım etmedi. Tümüyle kendi halimize bırakıldığımız bir süreç yaşadık. 7-8 tane tiyatro kapandığını ilan etti. Tiyatroların faaliyetleri çok düştü, ayda 1 oyun oynayınca tiyatro faaliyeti yapıyoruz sayılmaya başlandı” dedi.

YOK OLUŞ SÜRECİ

Yaşanan ekonomik krizle birlikte her şeyin fiyatının en az 2 kat arttığına dikkat çeken Aydoğan, özel tiyatroların kendilerini sürdürme imkanlarının ortadan kalktığını söyleyerek, “Yetkililer ekonomik krizin bahar aylarında daha da etkisini arttıracağını söylüyor. Bu ise zamların daha da artacağı anlamına geliyor. Biz seyirci bulamayacağız ve bu faaliyeti sürdürenler de sürdüremez hale gelecek. Pandemiyle başlayan ekonomik krizle taçlandırılan bir yok oluş süreci yaşıyoruz” diye belirtti.

SEYİRCİLERİN ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ

Sezona başlarken bilet fiyatlarını 60 TL’den 80 TL’ye çıkardıklarını belirten Aydoğan, “Biz yüzde 30 biletimize zam yaparak ekonomimizi kurtarmaya çalışırken, üzerimize yüzde 100-200’lük zamlar geldi. Biz seyircimize bu zamları yansıtamıyoruz. Çünkü onların da alım gücü düştü. Zaten bir tiyatro biletine 100 TL veriyor olmak bence tiyatroyu sadece zenginlere yapıyor olmak demek. Şuan ülkede 150 TL bilet fiyatı normal hale gelmiş durumda. Bu bir kere halk ile tiyatro arasının açılması demek” ifadelerini kullandı.

TİYATROYA VURULACAK DARBE

Seyircilerin tiyatrodan uzaklaşmasını istemedikleri için bilet fiyatlarına zam yapamadıklarını söyleyen Aydoğan, “Bu tiyatroya vurulacak en büyük darbelerden biri. Çünkü tiyatro seyircisi çok kolay oluşmuyor.  Fakat bu konuda da ne devletin ne de yerel yönetimler çözüm üretmiyor. Bu bence ciddi bir sorun ama geçim ve hayatta kalmak gibi daha temel sorunlar varken bunları ikincilleştiren bir kamu yönetimi var. Fakat tüm bu bela üzerimize birden geliyor ve bunların hepsini birlikte anlamalıyız” diye konuştu.

‘FATURAYI ÖDEMEYECEĞİZ’

Aydoğan, 7 bin TL gelen elektrik faturasının son gelen zamlarla birlikte 20 bin TL’ye çıktığını vurgulayarak, bu tutarın ödenebilir bir tutar olmadığının altını çizdi. İlk olarak bu tutarı nasıl ödeyebileceklerini düşündüklerini fakat sonrasında 3 katına çıkmış bir faturanın haksızlık olduğunu düşündüklerini söyleyen Aydoğan,  sözlerini şöyle sürdürdü: “Dolayısıyla bütçemizde böyle bir paranın olmayışıyla önce ‘ödeyemiyoruz’ dedik. Ödemek için bankadan kredi almamız gerekir, bunu 24 ay taksitlendirmemiz gerekir. Ama Şubat ayı faturası içinde benzer bir şey olacak. Bu sefer onun içinde bir kredi alacağız. Derken biz aslında elektrik tutarını ödeyebilmek için bankadan kredi alıp borçlandırılarak yok olup gideceğiz. Dolayısıyla bunu bir kez yaptığımızda bu işleri meşrulaştırmış olacağız. Devleti ya da Kültür Bakanlığını hem bize hem de halka uygulanan bu zamlar konusunda uyarmak için ödememeyi ilan ettik. Ödemeyeceğiz. Devletin bunu düzenlemesini talep ediyoruz.”

HAYAT DEVAM EDİYOR

“Biz burada ‘ödemiyoruz’ diyerek romantik cümleyi kurarken, hayat kendi gerçekliğinde devam ediyor” diyen Aydoğan, enerji sağlayan kurumun kendilerine ihtarname gönderdiğini söyleyerek, “20 bin TL’yi yatırmazsanız ne yaptığınız önemsiz olarak elektriğinizi keserim” mesajının verildiğini belirtti.

TİCARETHANE OLMAYI REDEDİYORLAR

Artan masraflar ve zam yağmuru altında özel tiyatroların dayanabilmesinin ihtimalinin olmadığını vurgulayan Aydoğan, “Bizimki artık romantik bir direniş” dedi. Aydoğan, “Bir ekonomist getirsek ve rakamları versek zaten bizim iflas ettiğimizi söyleyecektir. Gücümüzü işimizi sevmekten alıyoruz. Burayı şuan sürdüren bizler, emeğimizin karşılığını almadan sürdürüyoruz. Ayakta tutabilmenin peşindeyiz. Ama bu çok sürmeyebilir. Sürdürmenin yolu kamusal bir tiyatro olmak yerine burayı bir ticarethaneye çevirmek” şeklinde konuştu.

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku