Istanbul Fringe Festival 2021 Hybrid, Tüm Seneye Yayılıyor

editor
1078 Görüntülenme

Türkiye’den ve dünyadan tiyatro, dans ve performans disiplinlerinde üretilen alternatif işleri katılımcılarla buluşturan Istanbul Fringe Festival18-26 Eylül 2021 tarihleri arasında yer alacak fiziksel, dijital ve online etkinliklerin yanı sıra, tüm tiyatro sezonuna yayılacak. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla, İBB iştiraklerinden Kültür AŞ’nin Şehir Sponsorluğunda ve Hollanda Başkonsolosluğunun destekleriyle gerçekleşecek festivalde Türkiye’nin yanı sıra ABD, Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İspanya, İsrail, İtalya, Japonya, Macaristan, Polonya, Rusya, Ukrayna ve Yunanistan’dan ve 30 farklı ekibin işleri yer alacak.

Festivalin hibrit formatı dolayısıyla gösteriler 3 farklı kategoride programa dahil oluyor. Şehrin farklı mekanlarında fiziksel olarak gerçekleşecek gösterilerin yanı sıra festival haftası boyunca gösterilerin online olarak izlenebilecek profesyonel kayıtları ile dijital mecralar için üretilen işler programda yer alıyor. Mekanlarda fiziksel olarak gerçekleşecek toplam 9 etkinliğin yanı sıra, online platformlarda da 21 gösteri katılımcılarla buluşacak. Festival deneyimini ve etkileşimi güçlendiren paneller ve atölyelerden oluşan yan etkinlik programı da ilerleyen tarihlerde duyurulacak.

Istanbul Fringe Festival Tiyatro Sezonuna Yayılıyor

Devam eden pandemi şartlarında festival tarihleri içinde sınırlı sayıda fiziksel gösteri yer alıyor. Ancak geçen seneden bu yana festival topluluğuyla fiziksel olarak buluşturulamayan gösteriler, tiyatro sezonu boyunca, yani Mayıs 2022’ye kadar her ay şehrin çeşitli noktalarında İstanbullu sanatseverlerle bir araya gelecek.

Festival Bir Kez Daha Şehrin Sanat Sınırlarını Genişletiyor

İBB iştiraklerinden Kültür AŞ’nin Şehir Sponsoru olduğu Istanbul Fringe Festival 2021 Hybrid, fiziksel gösteri mekanları ile kentin farklı noktalarına da yayılıyor. Kültür AŞ Genel Müdürü Murat Abbas konuyla ilişkili açıklamasında “İBB ve Kültür AŞ olarak İstanbul için en büyük hedeflerimizden biri, şehrimizi yaratıcılığın, çok sesliliğin ve çok renkli bir kültür sanat yaşamının dünyadaki sayılı merkezlerinden biri haline getirmek. Bu nedenle de Şehir Sponsoru olarak, bünyesinde pek çok farklı sanat disiplinini, yerel ve global performansları barındıran Istanbul Fringe Festival’a şehrimizin kapılarını açmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Önümüzdeki dönemde İstanbul’un sağlayacağı etkiyle dünyadaki örnekleri arasında da farklı bir noktaya geleceğine inandığım festivalin, İstanbullu sanatseverlere uzun süredir özledikleri bir deneyim yaşatacağına, şehrimizin global anlamda imza işlerinden bir olacağına eminim” şeklinde konuştu.

Uluslararası Fringe Topluluğu’nun bir parçası olan festivalin fiziksel programı ayrıca Mekan Sponsorları olan BeReZe Gösteri Evi, Çevre Tiyatrosu, DasDas, DOTOrmanda, ENKA Açıkhava Tiyatrosu, Kadıköy Boa Sahne ve Sakıp Sabancı Müzesi’nde sahnelenecek.

Kültür Sanat Kurumlarıyla İş Birlikleri

Bu yıl festival programında farklı disiplinlerden sanat kurumlarıyla birlikte gerçekleştirilecek programlar da yer alacak. XJAZZ İstanbul, Performistanbul ve İstanbul Bilgi Üniversitesi iş birliğiyle hayata geçirilecek projeler, ilerleyen günlerde açıklanacak.

Istanbul Fringe Festival 2021 Hybrid Biletleri için Mobilet!

Istanbul Fringe Festival 2021 Hybrid biletleri 1 Temmuz’dan itibaren biletleme partneri Mobilet’te satışa çıkacak. Fiziksel etkinlik biletlerinin alınabileceği platformda ayrıca, festivalin online etkinlikleri de Mobilet üzerinden izlenebilecek. Festivalin Medya Sponsoru ise Aposto! olacak.

Yüksek çözünürlüklü görsellerin yanı sıra oyun bilgilerine dair detayların yer aldığı klasöre aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

https://drive.google.com/drive/folders/1L1DolRXOOhLOPSc0wDTcBP72RO0e9aDG?usp=sharing

Fringe Festival Nedir?

“Alternatif”, “keşfedilmemiş”, “sınır” anlamına gelen Fringe’in hikayesi, 1947 yılında Uluslararası Edinburg Festivali’ne misafir olarak katılan ve gösterilerini “bir kenarda” sergileyen 8 ekip ile başladı. Bu oluşum, çağdaş gösteri sanatları alanındaki en prestijli festivallerden biri olarak görülen Edinburg Fringe’e dönüştü. Bugün Fringe Festivalleri, her yıl dünyanın farklı şehirlerinde 170 bin sanatçıyı, 250 farklı mekanda ve 60 bin etkinlikte, yaklaşık 19 milyon kişiyle buluşturuyor. Her şehirde farklı ölçek ve formlarda düzenlenen Fringe Festivalleri alternatif ve yenilikçi işler üreten genç sanatçılara işlerini uluslararası platformda sergileme imkanı sunuyor.

Istanbul Fringe Festival, tüm dünyada olduğu gibi çeşitliliği ve özgünlüğü İstanbul’un kent dinamiği ve çok kültürlü doğasıyla buluşturuyor. 18 – 22 Eylül 2019 tarihleri arasında ilki gerçekleştirilen festival, 22 performans, 6 workshop ve 3 partiyle, 18 farklı destekçi mekanda, 3000’den fazla seyirciyi bir araya getirdi. İkinci yılında pandemi koşullarında online ortama taşınan Istanbul Fringe Festival, Türkiye’nin tamamen dijital ilk performans sanatları festivali oldu. Istanbul Fringe Festival 2020 Online, 21 – 27 Eylül 2020 tarihlerinde, Türkiye’den ve yurt dışından toplam 15 ekibin işleri, söyleşi ve atölyeleri YouTube, Instagram ve Zoom’da 30 binin üzerinde görüntülenme aldı. Çoğulcu ve disiplinlerarası bir temele dayanan Istanbul Fringe Festival, yeni ve dinamik olanı kültür ve sanat yoluyla arayan katılımcılarını, çoğulcu ve yenilikçi bir atmosfere davet ediyor.

Başvuru ve festival programını takip etmek için:
https://www.youtube.com/c/FringeIstanbul
https://www.fringeistanbul.com/home
https://www.facebook.com/istanbulfringe/
https://www.instagram.com/fringeistanbul/

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku