İBB Şehir Tiyatroları Oyuncularının “Taciz Davası” 9 Yıl Sonra Başladı

editor
649 Görüntülenme

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda meslektaşları N. A. ile M.A.’yı taciz ettiği iddiasıyla hakkında, “cinsel taciz” suçundan dava açılan oyuncu U.A.A. hakim karşısına çıktı. Duruşmada savunma yapan U.A.A, “Bu konuda savunma yaptığım için hicap duyuyorum” diyerek suçlamaları reddetti. Müşteki N.A. ise U.A.A.’nın kendisini öpmeye çalıştığını uyardığında ise, “Sen bana hiçbir şey yapamazsın” dediğini söyledi.

İBB Şehir Tiyatroları’nda 2012’de N.A. ve M.A.’yı taciz ettiği suçlamasıyla yargılanan U.A.A. hakim karşısına çıktı.

İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanık U.A.A. ile N.A. ve M.A. avukatlarıyla birlikte katıldı. Duruşmada savunma yapan sanık U.A.A, 2012 yılındaki bir oyunda yönetmen tarafından kendisine verilen bir mizanseni yaptığını ve M.A.’nın rahatsız olduğunu söyledi. Aradan geçen 7 yıl sonra yapılan şikayetin manidar olduğunu ileri süren U.A.A, “Bu konuda savunma yaptığım için hicap duyuyorum. Şehir Tiyatroları’nda Genel Sanat Yönetmenliğine aday olduğum bir dönemde bu şikayetlerin yapılması çok manidar. Bu beni maddi ve manevi zarara uğratmıştır. Müşteki N.A. ise birlikte çalıştığımız bir oyuna iki kez mazeretsiz gelmedi. Bu nedenle hakkında rapor tutulmasını istedim. Bu nedenle asılsız şikayette bulunduğunu düşünüyorum” diyerek suçlamaları reddetti.

Sanığın ardından ifade veren M.A., U.A.A.’nın sahnede oldukları sırada yönetmenin bilgisi dışında ve seyircinin göremeyeceği bir açıda kendisine iki kez aynı hareketi yaptığını söyleyerek şikayetçi olduğunu belirtti.

Milliyet’te yer alan habere göre N.A. ise oyun öncesi kuliste sanık Aydın’a merhaba dediği sırada kendisini dudağına çok yakın yerden öptüğünü söyleyerek, “Kafamı çekmesem neredeyse dudağımdan öpecekti. Sonrasında oyun arasında sanık ‘şiitt’ diyerek bana seslendi. Hem bana doğru yürüyor hem de beni yanına çağırıyordu. Yönetmen yardımcısı olduğu için oyunla ilgili bir şey söyleyecek sandım. Ona doğru yürüdüm. Yanıma gelince iki eliyle başımdan tutup, dudağımın kenarından öptü. Neye uğradığımı şaşırdım, etrafıma baktım, çok sinirlendim, oradan ayrıldım. Kendimi çok kötü hissettim. Sonra yanına gittim biriyle konuşuyordu. Ona, ‘Bana böyle davranamazsın’ dedim. O da hiç unutmuyorum bana ‘Sen bana hiçbir şey yapamazsın’ dedi. Sahnedeki oyuna geri dönmek zorundaydım. Ama herkes bende bir tuhaflık olduğunu anladı. Sadece çok yakın bir arkadaşıma anlatabildim” dedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Oyuna devam ettiğini ancak oyun sonrasında sanığın yine yanına geldiğini anlatan N.A., “Bana, ‘Seni öpmek istesem öperdim ama burada yapmazdım. Sen akıllı bir kadınsın, ben de akıllıyım. Bu olayı abartma’ dedi” ifadelerini kullandı.

Başına gelenleri oyunun en yetkili ismi olan A.İ.’ye anlattığını söyleyen N.A, “O da bana ‘Sen de benim gibi biraz mesafeli birisin. U.A.A. biraz rahat biri. Sen yanlış anlamış olabilirsin’ dedi” ifadelerini kullandı. Alınan ifadelerin ardından mahkeme tanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi.

Kaynak: https://www.birgun.net/haber/ugur-arda-aydin-in-oyunculara-taciz-davasi-9-yil-sonra-basladi-336324

 

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku