İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen’in Görevinden Alındığı İddia Ediliyor

editor
2885 Görüntülenme

İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen’in görevinden alındığı iddia ediliyor.

23 Ekim 2019’da Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevine getirilen Mehmet Ergen’in görevinden alındığı iddiaları tiyatronun kulislerinde konuşulurken, İstanbul Şehir Tiyatroları Sanatçıları Derneği (İŞTİSAN) konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Ergen ile ilgili iddialar üzerine, İŞTİSAN tarafından hazırlanan İstanbul Şehir Tiyatroları Yönetmeliği Taslağı’nda yer alan “Sanatçıların seçtiği Genel Sanat Yönetmeninin görev süresi 4 yıldır” maddesinin hatırlatıldığı açıklamada “Son günlerde Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni’nin görevden alınacağı hakkında duyduklarımız işte tam da böylesi keyfi, istikrar bozucu, iki senede bir görevden almalara karşı seçilmişi korumak içindir” denildi.

İŞTİSAN’ın açıklaması şöyle:

“Bundan 10 yıl önce sessiz ve gizli bir operasyonla “İstanbul Şehir Tiyatrosu Yönetmeliği” tiyatromuzu sanatçıların elinden alıp bürokratlara teslim etmek üzere değiştirildi. O zaman buna karşı çıkan yüzlerce sanatçı, binlerce sanatsever ve seyirci sokaklara döküldü. Beyoğlu’nda binlerce insanın katılımıyla yürüyüş düzenlendi. Muhsin Ertuğrul sahnesi önünde günlerce eylem yapıldı. Göztepe Özgürlük parkında yönetmelik değişikliğini protesto için “Sanat Maratonu” düzenlendi. Geçen zaman içinde Şehir Tiyatroluların Özgür ve Özerk bir Şehir Tiyatrosu için  çabaları hiç bitmedi. 2 yıl önce yapılan yerel seçimler sonucu belediye yönetimi değişti. Yıllar içinde değişen bürokratlara derdimizi anlatmaya ve Şehir Tiyatrosunun özerkliğini savunmaya devam ederken gördük ki gelen bürokrat gideni aratıyordu. Her şey sıfırdan başlıyordu. En caf caflı cümleler, verilen sözler bürokratların egosuna takılıyordu. Çünkü ipleri ellerinden bırakmak istemiyorlardı. Sanatçıya ve kuruma hakim olmak hoşlarına gidiyordu ve en iyisini onlar biliyordu.Son gelen yöneticilere de tiyatromuzla ilgili yapılması gerekenler hakkında bilgiler verdik, dosyalar sunduk. Biraz olsun ümidimiz vardı. Ama zaman bizi yine yanıltmadı. İlk günlerdeki sözler unutulmuş, ben bilirimcilik başlamış, tiyatrocuları sunucu olarak hayal etmekten öteye geçilememişti. Yönetmelik değişikliği için sözler verilmiş ama hiç bir çalışma yürütülmemişti. Sunduğumuz yönetmelikte “Sanatçıların seçtiği Genel Sanat Yönetmeninin görev süresi 4 yıldır” maddesi vardır. Son günlerde Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni’nin görevden alınacağı hakkında duyduklarımız işte tam da böylesi keyfi, istikrar bozucu, iki senede bir görevden almalara karşı seçilmişi korumak içindir.


Son söz yine büyük ustamız Muhsin Ertuğrul’un;

“ Her tiyatro örgüt bakımından bazı yerde devlete, bazı yerde belediyeye bağlıdır ama işine idaresinesanatçılardan gayrısı burnunu sokmamıştır… Meclis üyelerinden bir kaçı eğer tiyatroyu çiftlikleri, sanatçıları da parayla tutulmuş kahyaları sanıyorlarsa uyansınlar. BU TİYATRO SANATÇILARINDIR.”

İŞTİSAN, bu açıklamasının ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile İBBŞT üzerine yapılan bir söyleşiden  tiyatronun özerkliğine dair kısa bir kesiti yayınladı.

İzlemek için tıklayın: https://www.instagram.com/tv/CWaRyyzAcd6/?utm_medium=copy_link

İBB Meclisi Vize Vermemişti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, geçtiğimiz yıl (2020) Mart ayında yaptığı toplantıda 2019’da Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevine getirilen Mehmet Ergen’in pozisyon ve sözleşmesinin vize edilmesi ile boş kadro taleplerine izin vermedi.

İBB Şehir Tiyatroları Mehmet Ergen’in görevinden alındığı iddialarına dair henüz tiyatro yönetiminden bir açıklama yapılmadı.

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku