Haftanın Sansür Gündemi

editor

Susma 24’de yayımlanan “Haftanın Sansür Gündemi”ni okurlarımızla paylaşıyoruz:

Gazeteci Aslan’a çıplak arama, Yasak Elma dizisinin RTÜK’e şikayet edilmesi, CHP’li Gökçen’e yargılama isteği ve erişim engellemeleri… 28 Ocak – 2 Şubat haftasının sansür gündemini derledik.

Kültür sanat emekçileri için eylem çağrısı: Patronların Ensesindeyiz Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağı, pandemi nedeniyle işsiz kalan kültür sanat emekçilerini İl Kültür Müdürlükleri önünde eyleme çağırdı.

Gazeteci Aslan: Çıplak aramaya maruz kaldım: Geçtiğimiz günlerde tutuklanan Mezopotamya Ajansı muhabiri Mehmet Aslan, cezaevine götürüldüğünde çıplak arama dayatmasına maruz kaldığını aktardı.

Yasak Elma dizisi ‘aile yapısını bozduğu’ gerekçesiyle RTÜK’e şikâyet edildi: Fox TV’de yayınlanan Yasak Elma dizisinin 95. bölümü bazı izleyiciler tarafından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na şikayet edildi.

Komedyen Emre Günsal’a hapis cezası: Gösterisinde söyledikleri nedeniyle yargılanan komedyen Emre Günsal’ın süren davasında karar çıktı. Günsal sosyal medya hesabından kararı “20 dakika stand up için 3 yıl 5 ay hapis cezası aldım bu da sahnede kaldığım her dakika için 62 güne denk geliyor. Hükmün açıklanması geriye bırakıldı ama yine de çok hoş değil” diyerek paylaştı.

Şanlıurfa’da 30 gün süreyle eylem ve etkinlik yasağı: Urfa Valiliği; kent merkezi ve ilçelerinde valilik ve kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler haricindeki tüm eylem ve etkinliklerin bir ay boyunca yasaklandığını duyurdu.

CHP’li Gökçen ‘cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırı’ suçundan yargılanacak: CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen’in 21 Soruda FETÖ’nün Siyasi Ayağı kitapçığı nedeniyle ‘cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırı’ suçu kapsamında cezalandırılmasının istendiği ortaya çıktı.

Twitter’dan Süleyman Soylu’nun LGBTİ+’ları hedef alan tweetine engelleme: Twitter, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Boğaziçi Üniversitesi’nde Kabe-i Muazzama’ya yapılan saygısızlığı gerçekleştiren 4 LGBT sapkını gözaltına alındı” şeklindeki paylaşımını Fransa’da erişime kapattı.

Haftanın erişim engelleri: Murat Ağırel’in TRT hakkında yazdığı habere, Sarıyer’de bir köpeği katleden kişi hakkında çıkan haberlere ve Wushu sporcusu Elif Akyüz hakkındaki haberlere erişim engeli getirildi.

Kaynak: https://susma24.com/haftanin-sansur-gundemi-68/

 

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku