Festival Yasakları ve Örnek Bir Tavır…

Kımız Zeynep Bozkır
2781 Görüntülenme

Ağustos ayında Burhaniye’de düzenlenecek olan “Zeytinli Rock Festivali‘nin yasaklanmasına, Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler karşı çıktı. Uzun yıllardır düzenlenen ve pandemi öncesine kadar, başladığı yıldan itibaren büyük ilgi gören, farklı şehirlerden ve her yaştan yoğun br katılım sağlayan insanların değer kattığı Zeytinli Rock Festivali,  sadece bölgenin değil, tüm Türkiye’nin en önemli festivallerinden biri haline gelmişti. Her yıl binlerce insan, Ağustos ayında düzenlenen bu festivali sabırsızlıkla bekliyor, festival programı aylar öncesinden belirleniyor ve biletleri hızla tükeniyordu.

Ancak, bilindiği gibi, bu yıl “festival ve konser yasakları” kültür sanat hayatımıza damga vurdu ve pek çok etkinlik sudan bahanelerle engellendi. Mayıs ayında, Zeytinli Rock Festivali’nin de organizatörü olan Milyon Yapım 

Org.Tic.Ldt.Şti.’nin “Anadolu Fest” adıyla Eskişehir’de düzenleyeceği festivalin yasaklanması gündem olmuştu. 

Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Zeytinli Rock Festivali’ne getirilen yasağa karşı çıkmakla kalmadı, Burhaniye Belediye Meclisi tarafından festivalin Burhaniye Belediyesi bünyesinde düzenlenmesi kararı alınmasına öncülük etti.. Bu kararla, Burhaniye’de yapılan “32. Burhaniye-Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivali” kapsamına alınan Zeytinli Rock Festivali’nin, yine kendi alanında ve kendi koşullarında düzenlenmesinin önü açıldı. 

Tüm hazırlıklar bu yönde başlatılmışken, organizatör Milyon Yapım Burhaniye Kaymakamlığı’nın yasaklama kararına ilişkin Bölge İdare Mahkemesi’ne yürütmeye durdurma kararı alınması için başvuruda bulundu. Mahkeme Kaymakamlık makamının savunma ve delillerini sunmak için ek süre talep etmesi üzerine cevap süresinin 5 gün uzatımasına karar verince, festival 18-30 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek 32.Burhaniye Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivali!ne de yetiştirilememiş oldu. Akabinde, organizasyon şirketi, “Zeytinli Rock Festivali”nin bu sene 22-25 Eylül tarihleri arasında yapılacağını duyurdu. 

Umarız festival yeni bir yasaklama kararıyla karşılaşmaz ya da Eylül sonunda defa da güz yağmurlarına yenilmez…

Bu süreçte, Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler‘in yasaklara karşı direnmesi, sanatın, sanatçının yanında durması, festival yasaklarını aşmadaki kararlılığı, tüm yerel yönetimler için örnek alınması gereken, takdire şayan bir duruş olarak tarihe geçmiştir.

KIMIZ ZEYNEP BOZKIR
0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku