EMEP Milletvekili Sevda Karaca: “Kaç Tane Kürtçe Tiyatro Oyunu İptal Edildi?”

editor
1559 Görüntülenme
EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Şano Ar’ın Kürtçe Tiyatro oyunu “Qral û Travis”in Gaziantep Zeugma Müzesi Kültür Merkezi yönetimi tarafından iptal edilmesini Bakan Mehmet Nuri Ersoy’a sordu.

Emek Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Gaziantep Zeugma Müzesi Kültür Merkezi yönetiminin iptal ettiği Şano Ar’ın Kürtçe Tiyatro oyunu “Qral û Travis”i Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sordu.

Şano Ar tarafından sahnelenen “Qral û Travis” isimli tiyatro oyunu, sahnelenmesi beklenen 11 Şubat tarihinden 1 gün önce, Gaziantep Zeugma Müzesi Kültür Merkezi yönetimi tarafından gerekçesiz bir şekilde iptal edilmişti. Milletvekili Sevda Karaca, oyunun daha önce de Patnos Kaymakamlığı tarafından engellendiğini hatırlatarak; tiyatro yönetiminin ayrımcılığa maruz kaldığını belirtti.

EMEP’li Karaca, Bakan Ersoy’dan şu soruların yanıtını istedi:

  • Bakanlığınıza bağlı bir kültür sanat merkezinde sahnelenecek olan “Qral u Travis” oyunun iptal edilmesinin nedeni nedir? Bu iptal emri Bakanlığınız tarafından mı verilmiştir? Bakanlığınız bu konuda bilgi sahibi midir?
  • Sahnelenmesi Ağrı ve Gaziantep olmak üzere iki kere iptal edilen oyunun iptal edilen yerlerde gösterilmesi için Bakanlığınız ne tür adımlar atacaktır?
  • 2020-2024 yılları arasında Türkiye genelinde Kürtçe olup iptal edilen ya da yasaklanan tiyatro oyunu, film gösterimi ve konser sayısı kaçtır?
  • Bakanlığınızın destek sunduğu yahut bizzat üstlendiği; Kürtçe kültür-sanat etkinliği yahut kültürel üretim projesi var mıdır?
  • Bakanlığınız Kürtçe dışındaki dillerdeki kültür-sanat üretimleri için yasaklama yahut iptal kararları söz konusu olmakta mıdır?
  • Kürt ulusunun anadillerinde kültür-sanata erişebilmelerini sağlamak ve kolaylaştırmak için ne tür çalışmalarınız bulunmaktadır?
  • Kürt sanatçıların maruz kaldığı ayrımcılığın ortadan kaldırılması için nasıl çalışmalarınız bulunmaktadır?

Kaynak: https://www.evrensel.net/haber/510491/emep-milletvekili-sevda-karaca-kac-tane-kurtce-tiyatro-oyunu-iptal-edildi

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku