“Dünyaya Özenmek. Sevgi Dramaturgileri”, 30 Eylül’de Duende Tiyatro’da

editor
1259 Görüntülenme

Duende Tiyatro, sanatsal araştırma ve açık dramaturji buluşmaları kapsamında, 30 Eylül’de “Dünyaya Özenmek. Sevgi Dramaturjileri” etkinliği düzenliyor. Etkinlikle ilgili olarak Duende Tiyatro’dan dergimize yapılan açıklama şöyle: 

Dünyaya Özenmek. Sevgi dramaturgileri
sanatsal araştırma 
ve açık dramaturgi buluşmaları
İçerik tasarım ve yürütücüler: Eylem Ejder ve İpek Taşdan 

“Sevgi; özen, sorumluluk, şefkat, bilgi, saygı ve güvenin birleşimidir.”

                                                                                               Bell Hooks

Hepimiz sevginin, aşkın, birbirimize ve ortak soluduğumuz dünyaya özenin yeşereceği bir kültürde yaşamayı isteriz. Şiddetin, sevgisizliğin, kutuplaşmanın ve tahakkümün her yere sindiği bu kültürel iklim krizinin sona ereceği günleri görebilmeyi de öyle. Ama nasıl? Diyelim ki birbirimizi severek? Sahici, samimi ve özenli ilişkiler kurarak? Sadece sevmek yeter mi? Ve ne demektir bu “sadece” ve “sevmek”?

Amerikalı siyahi düşünür ve insan hakları aktivitisti bell hooks, tam da bu sadece sevmenin büyülü sözcükleri ve yeryüzündeki tüm ilişkileri dönüştürebilme imkânı üzerinde duruyor. “İyi sevmek” diyor hooks, “sadece romantik bağların değil, tüm anlamlı ilişkilerin görevidir”.  Yani, tek derdi kendi bireysel çıkar ve hırsları olmayan, diğerleriyle birlikte sevgi ve özeni geri kazanabilmenin yollarını arayan bir var olma biçiminden söz ediyor. Kendini dolaşık bir ilişkiler ağının içinde görüp var eden ve bu ağdaki başkalarına karşı sorumlu hisseden, başkalarının acı ve mutluluğunu önemsemeyi en önemli deneyimi sayan ve onların kolektif huzurunu çoğaltacak şekilde davranan insanın edimidir sevgi. Sevmek hep yeniden ve başka bir biçimde icra edilen bir özenme biçimidir. Kendimize, birbirimize, sevdiklerimize, soluğumuzu borçlu olduğumuz her şeye, yani dünyaya özenmektir.

Afişte kullanılan fotoğraf: “Embrace”, Sam Contis, MoMA

Bu sonbahar, “sevmek” için ne yapmamız gerektiğine dair yeni ifade yollarını aramayı, dünyaya özenmeyi konuşalım istiyoruz.  “Dünyaya özenmek”le neyi demek ve yapmak istiyoruz? İçinde hep birlikte yaşadığımız, soluduğumuz ortak ruh olan dünyaya özen ve ilgi göstermeyi, ona iyi bakmayı, cömert davranmayı, onu birlikte paylaştığımız başkalarına karşı sorumluluğumuzu bilmeyi. Sonra, öykünmeyi kast ediyoruz. Öğrenmenin, kendine özen ve ilgi göstermenin yollarından biridir öykünmek. Öykündüğümüz/özendiğimiz şey dünya olsaydı, açtığı her şeyiyle yeryüzü olsaydı, örneğin onun kendini yapma, genişletme, sunma, dayanışma ve onarma biçimlerine özenseydik, yaşadığımız hayatlar neye dönüşürdü? Hayal etmesi güzel, peki ya birlikte uygulaması?

Başlangıcını Bell Hooks’un sevgi sözcüklerine kulak vererek yapacağımız bu buluşmalarda bu dünyada bir arada canlı olmanın umut ve neşe verici ifade biçimlerini, birbirimize ve dünyaya özen göstermenin yaratıcı yollarını hep beraber keşfedelim istiyoruz. Duende Tiyatro ev sahipliğiyle Eylem Ejder ve İpek Taşdan arasında bir sanatsal araştırma ve açık dramaturgi çalışması olarak bu sonbahar başlayacak olan “Dünyaya Özenmek. Sevgi Dramaturgileri”nde temaya özgü şiir okuma performansları, sanatçı konuşmaları, söyleşiler, açık mikrofon akşamları, sunum ve okuma performansları gibi herkesin katılımına açık, ücretsiz buluşmalar gerçekleştirmeye heveslendik. Bu hevesin ilk buluşmasını,  bu buluşmaları yapmak için  cesaret aldığımız bell hooks’un sevgi sözcükleriyle, hooks’un doğum günü haftasında açmak istiyoruz. 

30 Eylül Cumartesi akşamı 17.00-19.00 arasında Duende Tiyatro’da bir araya geliyor, Hep Aşka Dair’ den parçalar okuyoruz. Kitaptan sevdiğimiz bölümleri okuyup deneyimlerimizi paylaşacağımız bu ilk buluşma “sevgi sözcükleri”ni paylaşmak isteyen herkese açıktır. “Dünyaya Özenmek” in diğer buluşmaları için Duende Tiyatro’yu takip edebilirsiniz.

Bir araya gelmeyi bir “sevmek” sayan herkese sevgiyle.

Eylem ve İpek

1

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku